پمپ تزریق مواد شیمیایی (دوزینگ پمپ)

Dosing Pumps

پمپ تزریق پمپی کوچک و از نوع جابجایی مثبت (Positive Displacement) است که برای تزریق مقادیر دقیق مایعات از جمله مواد شیمیایی به داخل خط جریان آب، بخار و یا گاز استفاده می شود.
پمپ تزریق با روش های مختلفی کار می کند. اما اساس کار همه پمپ های تزریق این است که مقدار مشخصی از ماده مد نظر تزریق را مکش کرده و بعد از نگهداری در یک محفظه کوچک، آن را داخل خط لوله و یا مخزن مد نظر تزریق می نماید. جنس دوزینگ پمپ ها بسته به نوع ماده ای که تزریق میکنند میتواند از پلی پروپیلن (PP) ، پی وی سی (PVC)، PVDF و استیل ضد زنگ (SS) باشد. نیروی محرکه دوزینگ پمپ به صورت برقی (الکتروموتور)، سلونوئیدی (الکترومغناطیسی)، هیدرولیکی و یا پنوماتیکی می باشد.
از پمپ های تزریق علاوه بر صنایع تصفیه آب و صنایع غذایی، در واحد های صنعتی ، کشاورزی، تولیدی، آزمایشگاه های پزشکی، عملیات استخراج و … استفاده می شود. در صنعت تصفیه آب با تزریق اسید یا قلیا به وسیله پمپ تزریق می توان PH آب را در یک مخزن نگهداری آب تنظیم کرد.همچنین میتوان با تزریق کلر باعث حذف باکتری ها شد.
طرز کار دوزینگ پمپ بدین صورت می باشد که مقدار دقیق مواد را به درون محفظه خود می کشد و مواد را توسط لوله ای به درون مخزن تزریق می کند . این موتور توسط یک موتور الکتریکی یا یک محرک هوا تغذیه می شود و دارای یک کنترلر است که پمپ را روشن و خاموش می کند و سرعت جریان را کنترل می کند. برخی از مدل ها شامل سیستم های کنترل پیچیده تری هستند.
شرکت عمران سازان مهاب در زمینه تامین انواع دوزینگ پمپ سابقه طولانی داشته و امکان تامین دوزینگ پمپ از برند های Alldose, Alltech, Prominent, Emec, Jesco, Dosatromic را دارد.

دانلود کاتالوگ ها