نوشته‌ها

ضدعفونی گندزدایی

کلر زنی در تصفیه پساب

کلر زنی به دلیل دارا بودن هزینه های پایین تر نسبت به سایر روش ها یکی از مهمترین روش های ضدعفونی آب و فاضلاب می باشد. با توجه به اینکه اغلب فرایندهای استحصال پساب یا همان استفاده مجدد از فاضلاب های شهری یا صنعتی دارای مراحل غشایی (ممبران) نظیر الترافیلتراسیون UF و اسمز معکوس RO می باشند لازم است تا آب ضدعفونی شود. این امر با اضافه کردن کلر قبل از مخزن ذخیره ی پساب خام و توسط پمپ های تزریق انجام می شود.

انواع و شیوه های کلرزنی

کلر می تواند به صورت گاز، مایع یا پودر مورد استفاده قرار گیرد. در اغلب پروژه ها از پودر کلر به صورت هیپوکلریت کلسیم استفاده می شود. پودر کلر به نسبت مشخص درون آب حل شده و محلول کلر به جریان پساب تزریق می شود.

کلر همچنین در کاهش میزان COD نیز موثر می باشد. از پارامتر های مهم در فرایند کلر زنی می توان به میزان کلر تزریقی، PH و ORP اشاره کرد.

با توجه به اینکه پساب قبل از ورود به تصفیه خانه درون یک مخزن جمع آوری می شود لازم است قبل از ورود پساب به مخزن کلر زنی صورت گیرد تا از رشد میکروارگانیسم درون مخزن جلوگیری شود.

این اکسید کننده ها از طریق تخریب دیواره ی سلولی میکروارگانیسم فرایند ضدعفونی را انجام می دهند. اما باید به این نکته توجه داشت که کلر توانایی حذف کلیه ی میکروارگانیسم ها را ندارد و برخی از آن ها در برابر کلر مقاوم هستند. بنابراین آنالیز دقیق آب از نظر میکروارگانیسم می تواند به انتخاب صحیح اکسید کننده کمک شایانی کند. نکته ی مهم دیگر، PH آب در زمان کلر زنی می باشد که بایست تنظیم شود. میزان تزریق کلر نیز پارامتر بسیار مهمی در فرایند ضدعفونی می باشد.

به صورت کلی تجهیزات مورد نیاز برای ساخت کلرزن شامل مخزن تهیه ی محلول کلر، همزن، مخزن تزریق محلول کلر، پمپ تزریق و سیستم های اندازه گیری PH و ORP می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی فرایندها کلرزنی می توانید به قسمت مقالات مراجعه فرمایید یا با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

کلر زنی ضدعفونی گندزدایی

کلر زنی ضدعفونی گندزدایی

ضد عفونی با اشعه لامپ UV

ضد عفونی با اشعه لامپ UV

همانگونه که در دهه های اخیر اثرات مضر اشعه UV برای انسان آشکار شده است، به موازات آن ذهن خلاق بشر توانسته تا از این آثار مخرب در جهت بهبود کیفیت زندگی خود استفاده نماید. امروزه لامپ های UV به عنوان یکی از روش های ضدعفونی مورد استفاده قرار می گیرد. از این لامپ ها در اتاق های جراحی برای ضدعفونی کردن اتاق عمل و ابزارآلات پزشکی استفاده می شود.
در سالهای اخیر از این تکنولوژی برای ضدعفونی کردن آب های آلوده به آلاینده های عفونی و میکروبی استفاده می شود. در این روش یک لامپ مولد اشعه فرابنفش در محور یک مخزن استوانه ای قرار می گیرد. در محور این مخزن که در حالت کلی از نظر ساختار فیزیکی تا حدودی شبیه یک مبدل دولوله ای می باشد، لامپ مولد UV در یک غلاف از جنس کوارتز قرار گرفته و آب از اطراف غلاف کوارتز عبور کرده و اشعه UV به درون آب تابیده می شود.

ضد عفونی با اشعه لامپ UV

ضد عفونی با اشعه لامپ UV

اشعه UV باعث غیرفعال شدن میکراورگانیسم ها شده و از رشد و تکثیر آنها در آب جلوگیری می کند. انتخاب این لامپ ها وابسته به شدت جریان آب و میزان آلاینده های میکروبی بوده تا بتوان توان لامپ و زمان اقامت موردنیاز برای عملیات ضدعفونی و نوع دستگاه را انتخاب نمود.
شرکت عمران سازان مهاب به پشتوانه دو دهه فعالیت در زمینه تامین قطعات و تجهیزات دستگاه تصفیه آب، نماینده ی رسمی شرکت Wyckomar کانادا بوده و همچنین با استفاده از نیروهای مجرب و متخصص در زمینه طراحی و نصب سیستم های ضدعفونی آب با تابش فرابنفش، تاکنون پروژه های گوناگونی را در سطح کشور انجام داده است. ظرفیت های این دستگاه براساس شدت جریان آب گذرنده از حدود ۱ مترمکعب در ساعت تا ۵۰ مترمکعب در ساعت است.