میکروفیلتراسیون

میکروفیلتراسیون یکی از فرآیندهای مهم غشائی است که نیروی محرکۀ آن اختلاف فشار می‌باشد. از این روش برای جدا کردن ذرات ۵ الی ۲۰ میکرون استفاده می‌شود. معمولاً با استفاده از این روش مواد معلق کلوئیدی، باکتری‌ها و مواد پلیمری جدا می‌شوند، و دیگر مواد مانند مواد حل شده، از میکروفیلترها می‌توانند عبور کنند.

در واقع، سیستم میکروفیلتراسیون یک سیستم متراکم برای جداسازی محلول‌های جامد – مایع می‌باشد. برای ساختن این نوع از غشاء‌ها، از پلیمرهای طبیعی و سنتزی مانند نیترات یا استات سلولز، پلی آمیدها و پلی سولفون‌ها و همچنین مواد معدنی مانند اکسیدهای فلزی، شیشه و کربن با پوشش زیرکونیا استفاده می‌شود.

(در این قسمت شکل های مربوطه گذاشته شود)

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای میکروفیلتراسیون می‌توان به صنایع داروسازی، صنایع غذایی، تصفیه آب‌های جاری و سطحی، پیش تصفیه سیستم‌های اسمز، صنایع آبکاری، صنایع نساجی، صنایع پلاستیک‌سازی و تصفیه آب استخر اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:

غشای میکروفیلتراسیون – هوزینگ

حذف آرسنیک

برای حذف آرسنیک از آب آشامیدنی روش‌های مختلفی وجود دارد. بعضی از این روش‌ها می‌توانند فقط بخشی از آرسنیک موجود در آب را حذف کنند و برخی دیگر با وجود توانایی برای حذف کامل ترکیبات آرسنیک از آب، مقرون به صرفه نیستند.

این روش‌ها عبارتند از:

۱- انعقاد و لخته‌سازی

انعقاد و لخته‌سازی یک روش سنتی برای حذف آرسنیک محسوب می‌شود، اما مقدار حذف آرسنیک در این روش محدود می‌باشد. در این روش معمولاً از آلومینات سولفات استفاده می‌گردد.

۲- فیلتراسیون غشائی

یکی از روش‌های حذف آرسنیک، استفاده از فیلترهای غشائی می‌باشد. شکل و مشخصات شیمیایی آرسنیک نقش مهمی در حذف آن به روش غشائی بازی می‌کند. غشاء‌هایی که می‌توانند در این زمینه مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از: میکروفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون، نانوفیلتراسیون و اسمز معکوس.

۳- جذ سطحی

این شیوه یک فرآیند فیزیکی شیمیایی محسوب می‌شود. در این فرآیند آب از مسیرهایی که حاوی اکسید آلومینیوم هستند عبور کرده و بدین ترتیب آرسنیک از آب حذف می‌شود. در این روش باید پس از مدتی، فیلترهای آلومینا را که در مسیر عبور جریان آب قرار داشته‌اند با استفاده از محلول‌های اسیدی و بازی شستشو داد. این روش هزینه بالایی دارد و بیشتر در صنایع از آن استفاده می‌شود.

۴- تبادل یونی

در این روش برای حذف آرسنیک بعد از عبور آب از سیستم، آرسنیک حذف شده و کلر جایگزین آن می‌شود. در روش تبادل یونی بهتر است قبل از حذف آرسنیک و دیگر مواد آلی، آب از چند مرحله پیش تصفیه عبور داده شود و در نهایت از این روش برای حذف آرسنیک اقدام گردد.

۵- فرآیندهای زیستی

در این روش از برخی از جلبک‌ها و خزه‌ها استفاده می‌شود. این روش نیازی به پیش اکسیداسیون ندارد.

(در این قسمت شکل های مربوطه گذاشته شود)

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای حذف آرسنیک می‌توان به تصفیه آب شرب اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
پمپ تزریق مواد شیمیاییمیکسر دور تندمیکسر دور کندابزارهای کنترلیفیلتر آلومیناغشای اسمز معکوسغشای نانوفیلتراسیونغشای میکروفیلتراسیونغشای اولترافیلتراسیونرزین تبادل یونی

فیلترهای خود شوینده

فیلترهای اتوماتیک خودشوینده برای حذف ذرات معلق تا ۱۰ میکرون و کاهش کدورت آب، با روش‌های فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فیلترها با توجه به نوع منبع آب و برحسب محل استفادۀ آب تصفیه شده طراحی می‌شوند و با توجه به معیارهای طراحی می‌توانند به‌صورت یک یا دو مرحله‌ای تولید گردند.
آب خام با فشار تقریباً ۳ الی ۴ بار به‌داخل این نوع از فیلترها پمپاژ می‌شود و پس از عبور از صافی‌ها ذرات معلق از آن جدا می‌گردد. هرگاه افت فشار جریان ورودی و خروجی، از مقدار تعیین شده در سیستم کنترلی دستگاه زیادتر شود، سیستم به‌صورت خودکار همزمان با عمل فیلتراسیون، بدون این‌که وقفه‌ای در فرآیند تصفیه رخ دهد، عملیات شستشو را نیز انجام می‌دهد. مقدار مصرف آب مورد نیاز جهت انجام شستشوی این فیلترها و زمان لازم در مقایسه با شستشوی معکوس فیلترهای شنی بسیار کم است.

این نوع از فیلترها بر دو نوعند:
۱- هیدرولیکی
۲- موتوردار (الکتریکی)

(در این قسمت شکل فیلترهای خودشوینده گذاشته شود)

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

 

از عمده‌ترین کاربردهای فیلترهای خود شوینده می‌توان به پیش تصفیه سیستم‌های اسمز معکوس، نانوفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون، برج‌های خنک‌کن، صنایع فولاد، صنایع شیمیایی و پتروشیمی، صنایع غذایی، نیروگاه‌ها، کشاورزی و آبیاری اشاره نمود.

 

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
پمپ – شیرآلات الکتریکی – کنترل PLC – گیج فشار – پانل کنترل – نازل – محفظه فیلتر – صفحه فیلتر

جدا‌سازی روغن از آب

فاضلاب‌های روغنی از جمله فاضلاب‌هایی هستند که دارای مواد آلی زیادی بوده و COD این فاضلاب‌ها بین ۳۰ تا ۱۰۰ گرم در لیتر می‌باشد. بنابراین تخلیه این فاضلاب‌ها به محیط زیست و آب‌های سطحی می‌تواند موجب کاهش شدید اکسیژن و آسیب به حیات آبزیان شود.
جدا کردن روغن از آب نیاز به درک خواص فیزیکی و شیمیایی امولسیون روغن – آب دارد. این جداسازی با استفاده از روش‌های مختلفی انجام می‌شود و مقدار بازدهی آن بستگی به غلظت، طبیعت فیزیکی روغن و توزیع اندازه ذرات روغن دارد. یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های جداسازی روغن، روش شناورسازی (DAF) می‌باشد. در این روش هوای فشرده به درون پساب تزریق می‌شود. حباب‌های ریز هوا به ذرات کلوئیدی می‌چسبند و باعث شناور شدن آن‌ها می‌شوند. به‌منظور افزایش سطح بهره‌وری، مواد منعقدکننده به پساب تزریق می‌کنند. روش‌های مطرح دیگرکه برای جداسازی روغن از آب بکار برده می‌شوند عبارتند از:
۱- نیروی گرانش و سانتریفیوژ
۲- تصفیه شیمیایی
۳- فرآیندهای غشائی
۴- تبخیر
۵- جذب با کربن فعال
۶- تصفیه بیولوژیکی
برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

 

از عمده‌ترین کاربردهای سیستم‌های جداسازی روغن می‌توان به صنایع لبنی، صنایع شستشو، صنعت بسته‌بندی گوشت و ماهی، صنایع غذایی، کشتارگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، خودرو سازی، پالایشگاه‌ها، صنایع نساجی، صنایع ذوب فلزات، پایانه‌ها و بنادر نفتی، صنایع تولید مواد شوینده و شیمیایی، صنایع کاغذسازی و صنایع رنگ‌سازی اشاره نمود.

 

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
بلوئر – کمپرسور – پمپ تزریق – ابزارهای کنترلی – دستگاه سانتریفیوژ – فیلتر کربن فعال – غشای نانوفیلتراسیون

clariflocculator زلال ساز دایره ای چیست حذف ذرات معلق تصفیه خانه آب

زلال‌سازی (انعقاد لخته‌سازی ته‌نشینی)

سیستمی که در تصفیه‌خانه آب برای حذف ذرات معلق به‌کار می‌رود زلال‌ساز نامیده می‌شود. اغلب ناخالصی‌های آب به‌صورت مواد معلق و کلوئیدی هستند که در مسیر جریان به‌صورت معلق قرار می‌گیرند و باعث کدورت آب و ایجاد رسوب در خطوط انتقالی آب می‌شوند.
ذرات موجود در آب دارای اندازه‌های مختلفی هستند که ابعاد آن‌ها از چند آنگستروم (مواد محلول) تا چند سانتی‌متر (مواد معلق) متغیر است. ذرات درشت را می‌توان با شبکه، توری یا فرآیند ساکن کردن مایع در حوضچه‌های ته‌نشینی جدا کرد. برای جدا کردن ذرات کوچک‌تر با توجه به نوع ذرات و تمایل آن‌ها به ته‌نشینی و یا معلق ماندن، می‌توان روش‌های مختلفی را انتخاب نمود.

فرآیند زلال‌سازی شامل موارد زیر است:

۱- انعقاد

در این مرحله بار سطحی کدورت ناشی از مواد آلی و معدنی، انواع میکروارگانیسم‌ها، رنگ‌ها و ترکیبات فسفات تقلیل پیدا می‌کنند.

۲- لخته‌سازی

در این مرحله مواد منعقد شده، با هم‌زدن آهسته به یکدیگر می‌چسبند و ذرات بزرگتری را به‌وجود می‌آورند تا راحت‌تر ته‌نشین شوند.

۳- ته‌نشینی

در این مرحله لخته‌های ایجاد شده رسوب می‌کنند و آب زلال به‌دست می‌آید.

زلال‌سازها معمولاً به دو شکل دایره ای و مستطیلی ساخته می‌شوند. مانند شکل زیر:

(در این قسمت شکل دستگاه‌های زلال‌ساز گذاشته شود)

 

rectangular clarifier زلال ساز مستطیل چیست حذف ذرات معلق تصفیه خانه آب

rectangular clarifier زلال ساز مستطیلی

clariflocculator زلال ساز دایره ای چیست حذف ذرات معلق تصفیه خانه آب

clariflocculator زلال ساز دایره ای

clariflocculator زلال ساز دایره ای چیست حذف ذرات معلق تصفیه خانه آب

clariflocculator زلال ساز دایره ای

 

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای سیستم‌های زلال‌ساز می‌توان به تصفیه‌خانه‌های آب شرب ، آب برگشتی سیستم‌های تبریدی و حرارتی ، تصفیه آب برگشتی در بخش نورد صنعت فولاد و صنعت پتروشیمی اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
الکتروموتور دور تند – الکتروموتور دور کند – شفت و پروانه برای میکسر

فیلترهای ثقلی و تحت فشار

فیلتر شنی دستگاهی است که با فیلتر کردن فیزیکی آب موجب حذف ذرات معلق از قبیل گل و لای، رنگ، مواد آلی، باکتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگی می‌شود.
آب بعد از عبور از مرحله زلال‌سازی، وارد مرحله فیلتراسیون می‌شود. در این مرحله، آب ورودی از میان لایه شنی صاف کننده و در جهت بالا به پایین جریان می‌یابد. دانه‌بندی این لایه شنی می‌تواند یکنواخت یا متفاوت باشد. شن مصرفی معمولاً از جنس سیلیس یا آنتراسیت در نظر گرفته می‌شود. در اثر عبور آب از خلل و فرج بین ذرات شن، مواد معلق موجود در آب به دام می‌افتند و آب خروجی تقریباً عاری از مواد معلق می‌شود. همواره برای جلوگیری از انسداد نازل‌ها، یک لایه شن درشت در کف قرار می‌گیرد و سپس لایه ریزتر بر روی آن ریخته می‌شود.

از نظر عملیاتی سیستم‌های فیلتراسیون بر دو نوعند:

۱- فیلترهای ثقلی

سرعت عملیات فیلتراسیون در این نوع از فیلترها در حدود ۱۲۰ تا ۱۸۰ (m3/m2.day) می‌باشد و برای تصفیه خانه‌های بزرگ آب توصیه می‌شود. سطح فیلتراسیون بین ۴۰ تا ۱۰۰ m2 بوده و فاصله بین دو شستشو معمولاً بین ۱۲ تا ۷۲ ساعت در نظر گرفته می‌شود.

۲- فیلترهای تحت فشار

در تصفیه خانه‌های کوچک و مراکز صنعتی که محدودیت فضا و سرمایه‌گذاری وجود دارد، استفاده از فیلترهای شنی تحت فشار توصیه می‌گردد. این نوع از فیلترها از مزیت‌های اندازه مناسب، کیفیت بالای آب خروجی، شستشوی آسان و نیز هزینه اندک برای احداث و نگهداری برخوردار هستند.
فیلترهای شنی تحت فشار به دو شکل عمودی و افقی ساخته می‌شوند. مانند شکل زیر:

(در این قسمت شکل فیلتر شنی‌های عمودی و افقی گذاشته شود)

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

 

از عمده‌ترین کاربردهای فیلترهای شنی می‌توان به تصفیه خانه‌های آب شرب ، تصفیه‌ آب استخر ، حذف رنگ‌ها ، آب برگشتی برج‌های خنک‌کن ، فیلتراسیون آب شرب و صنعتی اشاره نمود.

 

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
ستون فیلتر شنی – پمپ – بلوئر – کمپرسور – شیرآلات – کنترلر – گیج – تابلو برق

گندزدایی (روش‌های فیزیکی ، شیمیایی ، تابش)

گندزدایی مهم‌ترین فرآیند در امر تصفیۀ آب محسوب می‌شود. هدف از این فرآیند، تخریب و یا حذف میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از آب آشامیدنی می‌باشد، بنابراین نباید با استریل کردن که از بین بردن همه میکروارگانیسم‌های زنده است، اشتباه گرفته شود.

روش‌های متداول گندزدایی عبارتند از:

۱- روش‌های فیزیکی

شامل حرارت دهی، استفاده از اشعه UV

۱-۱ حرارت‌دهی

گرم کردن آب تا رسیدن به نقطه جوش باعث می‌شود که اکثر باکتری‌های بیماری‌زا از بین بروند. اگر جوشیدن آب به‌مدت۲۰ دقیقه طول بکشد تمام موجودات زنده موجود در آب از بین می‌روند.

۱-۲ استفاده از اشعه UV

پرتوی UV می‌تواند بدون استفاده از مواد شیمیایی عملیات ضدعفونی کردن را به‌طور کامل انجام دهد. تأثیر مستقیم اشعه فرابنفش بر روی میکروب‌ها از اواخر قرن نوزدهم کشف گردید و کاربرد آن برای تصفیه آب از سال ۱۹۰۱ با عرضۀ لامپ‌های بخار جیوه به بازار، آغاز شد.

نور UV که در محدوده ۲۰۰ تا ۳۰۰ نانومتر تولید می‌شود، مؤثرترین میزان اشعه فرا بنفش برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها است. سپس DNA موجود در میکروارگانیسم‌ها، فوتون‌های پرانرژی فرا بنفش را جذب کرده و خاصیت تکثیر خود را از دست می‌دهند و در این حالت بافت میکروارگانیسم نیز متلاشی می‌گردد. خروجی لامپ UV به غلظت جیوه درون لامپ بستگی دارد و متناسب با فشار آن می‌باشد. طول موج پرتوی UV تولید شده در لامپ‌های فشار پایین در حدود ۲۵۴ نانومتر است که یک طول موج ایده‌آل محسوب می‌شود.

 

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای سیستم‌های UV می‌توان به ضدعفونی کردن آب شرب ، صنایع غذایی ، صنایع داروسازی ، رنگ‌سازی ، آرایشی و بهداشتی اشاره نمود.

 

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:

 • لامپ جیوه
 • محفظه بیرونی از جنس استیل

اطلاعات فنی مربوط به این تجهیزات در بخش کاتالوگ لامپ‌های جیوه‌ای و کاتالوگ محفظه استیل موجود می‌باشد.

۲- روش‌های شیمیایی

شامل استفاده از کلر و ترکیبات آن، برم، ید، ازن، هیدروژن پراکسید و پرمنگنات پتاسیم که عوامل اکسیدکننده نامیده می‌شوند. در این قسمت به مهم‌ترین و پرکاربردترین روش‌ها پرداخته می‌شود.

۲-۱ کلرزنی

آبی که برای آشامیدن و پخت و پز خوراک استفاده می‌شود بایستی از پاتوژن‌ها، یعنی عوامل میکروارگانیسم بیماری‌زا که بیماری‌هایی مانند حصبه، تب، اسهال خونی، و با و … را سبب می‌شوند، عاری باشد. امروزه یکی از روش‌های مرسوم گندزدایی آب، استفاده از کلر است. ترکیبات کلردار برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های موجود در آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. روش‌های گوناگونی برای اضافه کردن کلر به آب وجود دارد:

 • انحلال کلسیم هیپوکلریت در آب با غلظت ۱ تا ۳ درصد و افزودن محلول به آب در حال تصفیه پس از ته‌نشین شدن ترکیبات آهکی
 • استفاده از دستگاه کلرزنی گازی و انحلال گاز کلر در آب و سپس تزریق آن به منبع ذخیره یا لوله‌های آب شهری
 • تزریق کلر مایع به‌صورت هیپوکلریت سدیم

در واقع کلر اولین مادۀ انتخابی در گندزدایی آب است، زیرا ارزان و مؤثر بوده و کار کردن با آن نیز راحت می‌باشد. برای جلوگیری از آثار سمی آن، گاهی از ترکیب آمونیاکی کلر استفاده می‌کنند، لیکن اثر آن کندتر از اثر کلر است.

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای کلرزنی می‌توان به ضدعفونی کردن آب آشامیدنی ، آب استخر و جکوزی اشاره نمود.

 

تجهیزات مرتبط با این سیستم تزریق کلر مایع و جامد عبارتند از:

 • پمپ تأمین‌کنندۀ جریان و فشار مورد نیاز برای آب ورودی
 • اتصالات تزریق
 • پمپ تزریق مواد شیمیایی
 • تانک ساخت محلول
 • شیر و یا دریچه نمونه‌گیری برای تست کیفی آب

تجهیزات مرتبط با سیستم تزریق کلر گازی عبارتند از:

 • کلرزن گازی به‌صورت دیواری، سیلندری و کابینتی برای ظرفیت‌های بالا
 • فلومتر و رگولاتور کلرزنی به‌صورت یکپارچه برای ظرفیت‌های پایین

اطلاعات فنی مربوط به این تجهیزات در بخش کاتالوگ کلرزن گازی و کاتالوگ پمپ تزریق و رگولاتور کلرزنی موجود می‌باشد.

 

۲-۲ تزریق ازن

یکی از جدیدترین روش‌های تصفیه و ضدعفونی کردن آب، استفاده از تزریق ازن می‌باشد. ازن گازی آبی رنگ با بوی زننده است. مولکول ازن از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است که این امر سبب ناپایداری شدید آن می‌باشد. برای تولید ازن از یک منبع انرژی برای تجزیه مولکول‌های اکسیژن به اتم‌های اکسیژن استفاده می‌شود. این اتم‌ها بر اثر برخورد با یکدیگر و واکنش با مولکو‌ل‌های اکسیژن، ازن را تشکیل می‌دهند. ازن به‌دلیل ناپایداری زیاد یک میکروب‌کش بسیار مؤثر می‌باشد. مولکول ازن با حمله به جدارۀ سلول باکتری، موجب از هم گسیختگی غشای خارجی و مرگ باکتری می‌شود. در مورد ویروس‌ها و قارچ‌ها نیز با از بین بردن پوشش پروتئینی، بافت آن‌ها را نابود می‌کند.

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای تزریق ازن می‌توان به ضدعفونی کردن آب آشامیدنی ، آب استخر و جکوزی ، صنایع غذایی ، پرورش ماهی اشاره نمود.

۳- روش تابش

استفاده از انرژی پرقدرت که در تصفیه آب چندان رایج نمی‌باشد.

 

طرح شماتیک فرآیند ZLD برای یک نیروگاه سیستم

طراحی فرآیند سیستمهای ZLD

۱٫    نگرشی متفاوت به آب و پساب

امروزه شاهد نگرشی متفاوت در مورد پساب‌های خروجی از یک فرایند می‌باشیم. این نگاه جدید ناشی از بحران آب در بسیاری از مناطق گرمسیر جهان از جمله ایران می‌باشد. دلیل دیگر قوانین جدید و سختگیرانه زیست محیطی است، که اجازه ورود شورابه‌ و لجن ایجاد شده در سیستم تصفیه را به محیط به طور مستقیم نمی‌دهد. اصطلاحی که در این شکل از مواجه با پساب به کار برده می‌شود ZLD
(Zero Liquid Discharge) می‌باشد. .همانطور که از نام این سیستم‌ها مشخص است، هیچگونه خروجی مایع از فرایند نخواهیم داشت. در حقیقت کل آب به کارگرفته شده بازیابی شده و باقیمانده نمک‌ها و املاح موجود به شکل جامد در می‌آیند. این مواد جامد که حجم بسیار کمتری نسبت به پساب مایع دارند، می‌توانند در صورت داشتن ارزش اقتصادی دوباره استفاده شده و یا طبق اصول زیست محیطی منطقه دفع شوند.

۲٫    نگاه اجمالی به ZLD از گذشته تا کنون

از حدود سی سال گذشته تکنولوژی تبخیر و کندانس مایع برای داشتن یک فرایند ZLD به خوبی مورد استفاده قرار گرفته است. تبخیر در حدود ۹۵ درصد از پساب را می‌تواند بازیابی کند. میزان کم شورابه و لجن باقیمانده وارد بخش آبزدایی و کریستالیزاسیون شده تا تمامی آب موجود جدا شود. مشکل اساسی این روش هزینه‌ی بالا در سیستم‌های با حجم بالای پساب می‌باشد. یکی از بهترین راه‌ حل‌ها را می‌توان به کار گیری غشا در کنار سیستم‌های تبخیری نام برد. امروزه این تکنولوژی برای دستیابی به یک سیستم ZLD مناسب به کارگرفته می‌شود. در این فرایند به طور معمول از غشاهای اسمز معکوس یا RO (Reverse Osmosis) و الکترودیالیز برعکس یا EDR (Electro Dialysis Reversal) استفاده می‌شود. با استفاده از این سیستم جدید که ترکیبی از غشا، تبخیر و کریستالیزاسیون است، می‌توان در هزینه‌های ZLD بسیار صرفه‌جویی کرد. البته شکل ترکیب فرایندها و نوع فرایندهای پیش‌تصفیه به ترکییب شیمیایی پساب ورودی و دبی‌ آن بستگی دارد. از این رو نمی‌توان یک روش عمومی و واحد برای تمامی پساب‌ها ارائه کرد.
در زیر برخی از فرایندهای عمومی به کار رفته به عنوان پیش‌تصفیه و جداسازی یا Polishing را مشاهده می کنیم:
–    تنظیم pH
–    گاز زدایی
–    استفاده از بسترهای رزین
–    جداسازهای آب/روغن
–    خنثی سازی یون‌ها
–    اکسیداسیون(UV، سدیم هیپوکلریت، ازن)
–    شناور سازی با هوای فشرده یا DAF (Dissolved Air Flotation)
–    جذب با کربن فعال
–    حذف هوازی و بی‌هوازی

۳٫    طراحی یک سیستم ZLD

جهت طراحی یک سیستم ZLD مانند هر فرایند دیگری توجه به دو نکته بسیار حائز اهمیت می‌باشد. نکته‌ی اول دبی خوراک ورودی است که در اینجا همان پساب می‌باشد. میزان دبی ورودی بر میزان هزینه‌ی سرمایه گذاری اولیه بسیار موثر می‌باشد. نکته‌ی دوم ترکیب شیمیایی پساب است. برای یافتن ترکیب شیمیایی بسته به فرایند موجود، نیاز به آنالیز پساب از چند نقطه‌ی مختلف می‌باشد. عموما برای غلظت ترکیبات آلی پارامترهایی مانند COD، BOD، TOC و برای ترکیبات غیر آلی پارامترهایی مانند TDS، ORP مورد سنجش قرار می‌گیرند. با داشتن اطلاعات مذکور می‌توان یک طراحی بهینه برای سیستم ZLD انجام داد.

۴٫    برخی نکات عمومی برای سیستم های ZLD

همانطور که توضیح داده شد، یکی از پارامترهای مهم طراحی شدت جریان آب می‌باشد. در شدت جریان ‌های پایین سیستم می‌تواند بسیار ساده تر از مقیاس‌های بزرگ باشد. در زیر یکسری از دستورالعمل‌های پذیرفته شده برای این سیستم‌ها را در شدت جریان ‌های مختلف مشاهده می‌کنیم.

 

شدت جریان پساب(gpm) فرایند مورد استفاده برای سیستم ZLD
کمتر از ۱۰ ترکیب کریستالایزر و اسپری درایر
۱۰ تا ۵۰ کریستالایزر
۵۰ تا ۱۰۰ (خوراک غیر اشباع) ترکیب RO، EDR و کریستالایزر
۵۰ تا ۱۰۰ (خوراک اشباع) ترکیب تبخیرکننده و کریستالایزر
۱۰۰ تا ۵۰۰ ترکیب RO و کریستالایزر یا ترکیب تبخیرکننده و کریستالایزر
۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ترکیب سه فرایند RO، تبخیرکننده و کریستالایزر

منظور از خوراک اشباع، پساب هایی با شاخص TDS بیشتر از حدود ۳۰۰٫۰۰۰ میلی گرم در لیتر می باشد. در ادامه شکل شماتیک فرآیند ZLD در یک نیروگاه نشان داده شده است.
نکته قابل توجه در فرآیند ZLD استفاده از آلیاژهای خاص در بخش مربوط به کریستالایز می باشد. زیرا به دلیل املاح زیاد آب در این بخش و همچنین دمای بالای آب، نرخ خوردگی برای فلزات و آلیاژ های معمول به شدت بالا می باشد و برای جلوگیری  از خوردگی باید از آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی استفاده نمود.

۵٫    بخش کریستالایزر

در بخش کریستالایزر که عموما از ترکیب یک یا چند بدنه تبخیر کننده و مبدل حرارتی استفاده می شود، با توجه به انرژی که به پساب از طریق بخار (یا هوای داغ و یا گازهای حاصل از احتراق) داده می شود، باعث بالا رفتن دمای پساب شده و نرخ تبخیر زیاد شده و پساب رفته رفته از وضعیت غیر اشباع، به حالت اشباع و بعد از آن به حالت فوق اشباع می رسد و در این شرایط در مبدل با کاهش جزئی دما، بخشی از املاح محلول به حالت جامد تبدیل شده با تجهیزاتی از قبیل سانتریفیوژ مواد جامد جدا شده و از طرف دیگر بخار (اشباع یا فوق داغ) بعد از تبادل انرژی با خوراک (به دلیل بهینه سازی مصرف انرژی) به سمت مصرف کننده و یا ذخیره سازی آب ارسال می گردد. این آب، کیفیت آب مقطر را داشته و بخشی از آن می تواند دوباره در همین واحد استفاده شود.
با توجه به توضیحات داده شده هرچه خوراک ورودی به کریستالیزر به حالت اشباع نزدیک تر باشد (TDS بالاتری داشته باشد) میزان مصرف انرژی کاهش می یابد.
از این سیستم برای خالص سازی انواع نمک های خوراکی و معدنی مانند نمک طعام، کود پتاس و … استفاده می شود.

طرح شماتیک فرآیند ZLD برای یک نیروگاه

طرح شماتیک فرآیند ZLD برای یک نیروگاه سیستم

طرح شماتیک فرآیند ZLD برای یک نیروگاه سیستم

دستگاه تصفیه آب صنایع غذایی

تصفیه آب در صنایع غذایی

محصولات غذایی یکی از مهمترین زیرساختهای مورد نیاز هر جامعه ای جهت خودکفایی می باشد. از طرف دیگر تولید انواع محصولات غذایی با کیفیت و مرغوبیت بالا یکی از مهمترین مسائل استراتژیک هر کشوری می باشد که در دیگر حوزه های کلان جامعه مانند سطح سلامت جسمانی افراد جامعه، آموزش و پرورش و خیلی دیگر از موضوعات کلان تاثیر مستقیم دارد.

کاربرد دستگاه تصفیه آب در صنایع غذایی

دستگاه تصفیه آب صنایع غذایی

دستگاه تصفیه آب صنایع غذایی

یکی از موضوعاتی که امروزه تولیدات محصولات غذایی را در کشور با چالش روبروکرده است، تولید آب موردنیاز این صنایع و همچنین تصفیه پساب این کارخانجات می باشد.

با توجه به بحران خشکسالی طی چند سال گذشته، تولید آب با کیفیت تحت تاثیر قرار گرفته است و با توجه به بالا رفتن املاح آب های زیرزمینی، تولید آب با کیفیت بالا را تحت تاثیر قرار داده است.

علاوه بر این، با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از اب مصرفی این صنایع به پساب های آلوده به ترکیبات آلی تبدیل می گردد، تصفیه و دفع این پساب ها نیز یکی دیگر از چالش های این صنعت می باشد. در صورتی که می توان بخش قابل توجهی از پساب تولیدی را دوباره به چرخه تولید بازگرداند و بحران آب را مدیریت نمود.

شرکت عمران سازان مهاب با بیش از دو دهه تجربه درزمینه طراحی و ساخت دستگاه‌های تصفیه آب و سیستم‌های تصفیه فاضلاب و تأمین تجهیزات، تأمین مواد شیمیایی، با در اختیار داشتن کارشناسان مجرب و متخصص، آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی در ارتباط با سیستم‌های آب شیرین و همچنین تصفیه پساب جهت استفاده مجدد (و نه تخلیه به محیط‌زیست)، همگام با فن‌آوری‌های نوین در دنیا است.

تصفیه آب در صنعتی چوب و کاغذ

تصفیه آب در صنایع چوب و کاغذ

یکی از عمده ترکیبات مورد استفاده در صنایع چوب و همچنین فرآوری و تولید کاغذ، آب می باشد. توجه به کیفیت آب در این صنعت به طور مستقیم در کیفیت محصول تولیدی دارد. از طرف دیگر با توجه به کمبود آب در کشور که براثر پدیده خشکسالی و برنامه ریزی نامناسب در مدیریت منابع آبی بوجود آمده است، سطح آبهای زیرزمینی به شدت پایین رفته و همراه با آن املاح محلول در آب نیز افزایش یافته است.

تصفیه آب در صنعتی چوب و کاغذبنابراین لازم است تا برای تولید آب با کیفیت از دستگاه های آب شیرین کن استفاده نمود. از طرف دیگر بخش عمده ی آب در این صنعت به پساب تبدیل می شود که با بهره گیری از سیستمهای تصفیه پساب و تصفیه تکمیلی پساب، بیش از ۹۰ درصد پساب را به چرخه تولید بازگرداند که این موضوع در شرایط فعلی و بحران کم آبی بیش از پیش اهمیت پیدا می کند.

علاوه براین از نظر اقتصادی نیز می تواند در میان مدت و بلند مدت، منافعی را برای این صنعت به همراه داشته باشد.

شرکت عمران سازان مهاب با بیش از دو دهه تجربه درزمینه طراحی و ساخت دستگاه‌های تصفیه آب و سیستم‌های تصفیه فاضلاب و تأمین تجهیزات، تأمین مواد شیمیایی، با در اختیار داشتن کارشناسان مجرب و متخصص، آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی در ارتباط با سیستم‌های آب شیرین کن و همچنین تصفیه پساب جهت استفاده مجدد (و نه تخلیه به محیط‌ زیست)، همگام با فن‌آوری‌های نوین در دنیا است.