فیلتر تمام اتوماتیک خود شوینده

فیلترهای اتوماتیک خودشوینده

یکی از روش های فیزیکی برای حذف ذرات معلق آب TSS استفاده از فیلترهای خودشوینده می باشد. با توجه به اینکه در فرایندهای استحصال پساب یا استفاده مجدد فاضلاب از سیستم های غشایی نظیر UF و RO استفاده می شود بایست میزان کدورت و ذرات معلق قبل از ورود به آن ها کنترل شود.

چرا از فیلترهای خود شوینده استفاده کنیم؟

سازندگان ممبرین های UF توصیه می کنند تا آب یا پساب قبل از ورود به ممبران های UF از یک مرحله فیلتر با اندازه حفره ۱۰۰ تا ۱۵۰ میکرون عبور داده شود.

فیلتر های خود شوینده به دلیل دارا بودن مزایایی نظیر نیازمندی به فضای کم در بسیاری از پروژه های استحصال پساب مورد استفاده قرار گرفته اند.

محفظه ی این فیلتر ها عمدتا از جنس چدن و فیلتر آن از جنس استیل ساخته می شود و بر اساس کاربرد دارای مش های مختلف می باشد.
آب خام با فشار تقریباً ۳ الی ۴ بار به‌داخل این نوع از فیلترها پمپاژ می‌شود و پس از عبور از صافی‌ها ذرات معلق از آن جدا می‌گردد. هرگاه افت فشار جریان ورودی و خروجی، از مقدار تعیین شده در سیستم کنترلی دستگاه زیادتر شود، سیستم به‌صورت خودکار همزمان با عمل فیلتراسیون، بدون این‌که وقفه‌ای در فرآیند تصفیه رخ دهد، عملیات شستشو را نیز انجام می‌دهد. مقدار مصرف آب مورد نیاز جهت انجام شستشوی این فیلترها و زمان لازم در مقایسه با شستشوی معکوس فیلترهای شنی بسیار کم است.

انواع فیلترهای خودشوینده

این نوع از فیلترها بر دو نوع می باشند:
۱- هیدرولیکی
۲- موتوردار (الکتریکی)

 

فیلتر تمام اتوماتیک خود شوینده

فیلتر تمام اتوماتیک خود شوینده

سیستم زلال ساز clarifier

زلال ساز

زلال ساز یا همان Clarifier به منظور کاهش میزان جامدات معلق TSS و کدورت مورد استفاده قرار می گیرد. این فرایند عمدتا در انتهای تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی یا شهری و  به منظور کاهش میزان کدورت و جامدات معلق استفاده می شود. اما به طور کلی می توان از این فرایند در زمینه های دیگر نیز بهره گرفت. یکی از این موارد را می توان به تصفیه ی آب رودخانه به منظور استفاده در صنعت اشاره کرد. با توجه به اینکه آب رودخانه می تواند در اثر شرایط مختلف دارای کدورت و ذرات معلق بالایی باشد لازم است قبل از ورود به واحد صنعتی زلال سازی شود. همچنین در بسیاری از فرایندهای تصفیه مجدد پساب یا همان استحصال پساب نیاز است تا برای جلوگیری از بروز مشکل در فرایندهای غشایی نظیر UF یا MF از سیستم های زلال ساز استفاده شود.

مراحل مختلف سیستم زلال ساز

۱- سیستم تزریق کوگولانت

در ابتدا و در مخزنی که flash mixer نامیده می شود مواد شیمیایی کوگولانت نظیر کلروفریک تزریق می شود. این تزریق درون مخزنی که مجهز به همزن دور تند می باشد انجام می شود. تزریق این ماده شیمیایی برای کمک به حنثی کردن بار سطحی ذرات معلق انجام می شود. همزن با دور تند و ایجاد اختلاط شدید باعث بهبود عملکرد خواهد شد.

۲- سیستم تزریق فلوکولانت

پس از عملیات تزریق کوگولانت، پساب وارد مخزن دیگری می شود که در آن ماده شیمیایی پلی الکترولیت تزریق می شود. این مخزن مجهز به همزنی با دور کند می باشد تا لخته های ایجاد شده تخریب نشوند. در واقع تزریق پلی اکترولیت کمک می کند تا ذراتی که بار سطحی آن ها در مرحله ی قبل خنثی شده است به هم چسبیده و تشکیل لخته های بزرگتر دهند.

۳- مخزن زلال ساز

در این مرحله پساب وارد مخزن بزرگتری می شود. با توجه به ابعاد پروژه و میزان دبی آب سازه ها میتوانند از جنس بتنی یا فلزی ساخته شوند. در مخزن زلال ساز به لخته ها زمان داده می شود تا در اثر نیروی وزن خود به صورت ثقلی ته نشین شوند. آب زلال شده از بالای مخزن خارج می شود و در مخزن دیگری ذخیره می شود.

 

تجهیزات مورد استفاده در سیستم زلال ساز شامل مخازن مورد نیاز برای تزریق کوگولانت و فولوکولانت و زلال ساز از جنس بتن یا فلز، پکیج تزریق کوگولانت شامل مخازن ذخیره مواد شیمیایی و پمپ های تزریق، پکیج تهیه و تزریق پلی الکترولیت، همزن دور تند و دور کند می باشد.

پسماند ایجاد شده که از پایین مخزن زلال ساز خارج می شود پس از آبگیری نهایی توسط فیلترهای دیسکی یا دکانتورهای سانتریفوژی به صورت کیک خشک دفع خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی سیستم زلال ساز می توانید به قسمت مقالات مراجعه فرمایید یا با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

clarifier سیستم زلال ساز

clarifier سیستم زلال ساز

سیستم زلال ساز clarifier

سیستم زلال ساز clarifier

ضدعفونی گندزدایی

گندزدایی

گندزدایی یکی از مهمترین فرایندها در تصفیه آب و فاضلاب می باشد. این موضوع زمانی که با فرایندهای غشایی روبرو هستیم دارای اهمیت بسیار بالایی است. زیرا غشاها (ممبران)  در برابر میکروارگانیسم آسیب پذیر هستند و در صورت بروز این مشکل ممکن است دچار خرابی شوند. بنابر این نیاز است تا آب قبل از ورود به مراحل مختلف گندزدایی شود.

گندزدایی

روش های مختلفی برای انجام فرایند گندزدايي وجود دارد. به طور معمول از عوامل ضدعفونی کننده نظیر کلر، ازن، آب اکسیژنه و … برای ضدعفونی استفاده می شود. پودر کلر به دلیل دارا بودن خواص اکسید کنندگی مناسب و قیمت پایین تر به طور معمول در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

این اکسید کننده ها از طریق تخریب دیواره ی سلولی میکروارگانیسم فرایند ضدعفونی را انجام می دهند. اما باید به این نکته توجه داشت که کلر توانایی حذف کلیه ی میکروارگانیسم ها را ندارد و برخی از آن ها در برابر کلر مقاوم هستند. بنابراین آنالیز دقیق آب از نظر میکروارگانیسم می تواند به انتخاب صحیح اکسید کننده کمک شایانی کند.

نکته ی مهم دیگر، PH آب در زمان کلر زنی می باشد که بایست تنظیم شود. میزان تزریق کلر نیز پارامتر بسیار مهمی در فرایند ضدعفونی می باشد. به صورت کلی تجهیزات مورد نیاز برای ساخت کلرزن شامل مخزن تهیه ی محلول کلر، همزن، مخزن تزریق محلول کلر، پمپ تزریق و سیستم های اندازه گیری PH و ORP می باشد.

ضدعفونی گندزدایی

ضدعفونی گندزدایی

 

ضدعفونی با ازن

ازن نیز به عنوان یک اکسیدکننده ی قوی می تواند در فرایند ضدعفونی شرکت کند. ازن به صورت گاز بوده و بسیار فعال می باشد که به محض ورود به آب فرایند ضدعفونی را انجام می دهد. با توجه به ناپایدار بودن گاز ازن، لازم است این گاز در نزدیکی محل مصرف تولید شود. این فرایند توسط ژنراتورهای ازن انجام می شود که عمدتا از روش تخلیه الکتریکی کرونا برای تولید ازن از اکسیژن موجود در هوا بهره می گیرند. یکی از مهمترین مزایای سیستم های ازن زنی، عدم نیاز به خرید و ذخیره سازی مواد شیمیایی می باشد. اما هزینه ی اولیه تجهیزات ازن ژنراتور بسیار بالاتر از سیستم کلر زنی می باشد. به صورت کلی تجهیزات مورد نیاز برای تزریق ازن شامل ازن ژنراتور، دستگاه اکسیژن ساز، کمپرسور هوا، خشک کننده ی هوا، ونتوری و یا دیفیوزر می باشد.

ozone ازن زنی دستگاه ازن ژنراتور

ozone ازن زنی دستگاه ازن ژنراتور

سیستم های ضدعفونی با نور UV

یکی دیگر از روش های ضدعفونی آب استفاده از سیستم های نور فرابنفش یا همان UV می باشد. نور UV با تابیدن به DNA میکروارگانیسم آن را غیرفعال می کند. از مهمترین کاربردهای سیستم های UV در داروسازی ها و تولید آب های آشامیدنی برای ضدعفونی آب می باشد. اما امروزه استفاده از سیستم های ضدعفونی با نور UV در فرایندهای استحصال پساب رایج می باشد.

 

سیستم های ضدعفونی با نور UV

سیستم های ضدعفونی با نور UV

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فرایندهای گندزدایی می توانید به قسمت مقالات مراجعه فرمایید یا با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

 

عوامل مؤثر بر گندزدایی و غیرفعال کردن میکروبی

گندزدایی (Primary Disinfection)

هر گونه فرآیندی که برای از بین بردن یا غیر فعال سازی و جلوگیری از رشد میکروب ها از طریق فرایندهای فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیکی طراحی شده است گندزدایی (Disinfection) گفته می شود. غیرفعال سازی با تغییر یا از بین بردن ساختارهای ضروری درون میکروب حاصل می شود.

یک سیستم ضد عفونی، یک عنصر رایج برای تصفیه اولیه آب است. گندزدایی مقدماتی معمولا یک فرایند اکسیداسیون شیمیایی است، اگر چه اشعه ماوراء بنفش (UV) و روش های غشایی امروزه توجه بیشتری را به خود جلب می کنند. در این بخش به لحاظ اثربخشی روش های مختلف در برابر میکروارگانیسم های مختلف بیماریزا، انواع مختلف ضد عفونی کننده ها را- مانند کلر، منوکلرین، دی اکسید کلر، اوزون، اشعه UV و اکسیدان های مخلوط- استفاده می کنند.

گندزدایی مقدماتی باکتری ها، ویروس ها و دیگر موجودات زنده خطرناک در آب آشامیدنی را از بین می برد.

 • گندزدایی مانع از بیماری های عفونی مانند تب تیفوئید، هپاتیت و وبا می شود.
 • بعضی از مواد ضدعفونی کننده برای غیر فعال کردن برخی ارگانیسم های مضر موثرتر از بقیه هستند.
 • فرآیندهای ضد عفونی با توجه به نوع استفاده آب و نیازهای تصفیه ای و برآورده کردن الزاماتEPA متفاوت هستند.

گندزدایی مقدماتی معمولا در بندهای انحرافی سدها به منظور ضد عفونی کردن خطوط انتقال آب که محل مناسبی برای رشد میکروارگانیسم ها است و همچنین در ورودی تصفیه خانه ها (تصفیه خانه های متعارف و یا پیشرفته مانند روش اسمز معکوس) به منظور سالم سازی آب ورودی به تاسیسات به منظور اکسیداسیون، حذف نسبی آلاینده های آلی مولد بو و طعم نامطلوب، حذف نسبی آلاینده معدنی مولد رنگ مانند آهن، منگنز، فلزات سنگین و ته نشینی آنها در مرحله زلال سازی و جلوگیری از رشد بعدی میگروارگانیسم ها و گیاهان آبی در تاسیسات تصفیه خانه و در نتیجه انجام هر چه بهتر عمل تصفیه به خصوص انعقاد و لخته سازی و کنترل خوردگی انجام می شود.

خواص یک گندزدا ایده آل

 • طیف گسترده: فعال در برابر همه میکروب ها
 • عملکرد سریع: باعث غیر فعال شدن سریع می شود
 • در حضور ماده آلی، جامدات معلق و سایر مواد مختلف موثر باشد.
 • غیر سمی، محلول، غیر قابل اشتعالو غیر انفجاری
 • سازگار با مواد و سطوح مختلف
 • پایدار در هنگام عملیات گندزدایی
 • داشتن باقی مانده (گاهی اوقات نامطلوب است)
 • تولید و استفاده آسان
 • مقرون به صرفه بودن

عوامل مؤثر بر گندزدایی و غیرفعال کردن میکروبی

عوامل مؤثر بر گندزدایی و غیرفعال کردن میکروبی

 

نوع ضدعفونی کننده و عملکرد آنها

کلر آزاد: اکسید کننده قوی؛ گروه های مختلف پروتئین سولفیدریل را اکسید می کند؛ نفوذ پذیری غشا تغییر می دهد؛ همچنین، اجزای اسید نوکلئیک را اکسید می کند و غیره

ازن: اکسید کننده قوی؛

دی اکسید کلر: اکسید کننده قوی؛

اکسیدان های مخلوط تولید شده به روش الکتروشیمیایی: اکسید کننده قوی؛

کلر / کلرامین ترکیبی: اکسیدان ضعیف؛ انحلال گروه های سولفیدریل پروتئین ها

اشعه ماوراء بنفش: تخریب اسید نوکلئیک: تشکیل دیمر تیمیدین، شکستن رشته و غیره

 • نژادهای مختلف میکروبی و انتخاب میکروبی:
 • ضدعفونی کننده مورد استفاده ممکن است برای سويه های مقاوم انتخاب شوند
 • حفاظت فیزیکی:
 • تجمع
 • اتصال ذرات
 • حفاظت در غشاء و سایر مواد جامد
 • عوامل شیمیایی:
 • pH
 • نمک و یون
 • ماده آلی محلول
 • سایر مواد شیمیایی (بستگی به ضد عفونی کننده دارد)
 • کیفیت آب
 • نوع جریان: plug flow موثر تر از batch system

 

روش های گندزدایی

 • گندزدایی با کلر
 • گندزدایی به روش ازن زنی
 • گندزدایی با پرتو فرابنفش
 • مزایا و معایب روش های مختلف گندزدایی در مرحله مقدماتی

 

 

فرآیند مزایا معایب
کلر قابلیت ضد عفونی کننده آن به خوبی شناخته شده است. فن آوری دوز کاملا مشخص است. محصولات جانبی کلر زدایی و مسائل مربوط به طعم و بو می تواند میزان پذیرش را تحت تاثیر قرار دهد. بی اثر در برابر کریپتوسپوریدیوم.
کلرآمین بدون محصولات جانبی حاصل از گندزدایی. طور کلی مزه و بوی کمتری نسبت به کلر دارد. نسبت به کلر به میزان قابل ملاحظه ای اثر بخشی کمتری دارد. معمولا به عنوان مواد ضدعفونی کننده اصلی استفاده نمی شود.
اوزون اکسید کننده قوی و ضدعفونی کننده بسیار موثر در مقایسه با کلر. موثر در گندزدایی مواد آلاینده میکرونی آلی (آفت کش ها، ترکیبات تولید کننده طعم و بو). محصولات جانبی برومتی و افزایش کربن آلی قابل جذب (AOC) می تواند بر رشد مجدد در سیستم توزیع تاثیر بگذارد. نیاز به تجهیزات پیچیده، انرژی بیشتر و هزینه بیشتر در مقایسه با کلر. باقی مانده کوتاه مدت در سیستم توزیع.
دی اکسید کلر در pH بالا می تواند مؤثرتر از کلر باشد و طعم و بوی و محصولات جانبی کمتری دارد. اکسید کننده ضعیف تر نسبت به ازن یا کلر. دز محدود به علت تولید محصولات جانبی معدنی (کلرات و کلریت).
اشعه UV به طور کلی برای پروتوزوآ ها، باکتری ها و بیشتر ویروس ها و مخصوصا برای کریپتوسپوریدیوم بسیار موثر است. هیچ گونه محصولات جانبی ندارد. اثر بخشی کمتر بر روی ویروس ها در مقایسه با کلر. هیچ باقیمانده ای برای سیستم توزیع وجود ندارد.

 

پیش تصفیه (Pretreatment)

آب خام استخراج شده از منابع آب طبیعی، یعنی آب های سطحی و چشمه هایی آب شیرین، آب شور و یا آب دریا، علاوه بر نمک های محلول، حاوی تعدادی ترکیب شیمیایی است که می توانند در هنگام تصفیه آب مشکل ایجاد کند. چنین مواد مشکل زایی شامل موارد زیر است.

پیش تصفیه (Pretreatment)

(الف) ذرات ریز به فرم معلق یا كلوئیدی
(ب) ترکیبات معدنی که هنگام افزایش غلظت آنها به دلیل افزایش دمای آب یا تغییر pH به حالت اشباع می رسند یا ته نشین می شوند.
(ج) ترکیبات ارگانیک هنگام تجزیه شدن یا به علت خواص سمی آنها، سیستم های آب آشامیدنی و تجهیزات آب را تخریب می کنند.
(د) آلاینده های باکتریایی که سبب رشد شدید میکروارگانیسم ها و در نتیجه تشکیل پوشش میکروبی و لجن در خطوط لوله، مخازن و مبدل های حرارتی می شوند.

قبل از استفاده از تجهیزات آب آشامیدنی، این مواد آلوده باید حذف شوند، در نتیجه نیاز به پیش تصفیه وجود دارد. با این حال، تأثیر آنها بر فرآیند تصفیه خود نیز باید مورد توجه قرار گیرد، بدین معنی که پوسته شدن و رسوب گذاری در فرآیند نمک زدایی حرارتی و فیزیکی باید مهار شود. پیش تصفیه این اطمینان را به ما می دهد که کیفیت آب با تغییرات فصلیو آلودگی های صنعتی و یا آب و هوایی، تغییر نخواهد کرد.

 

پیش تصفیه آب شامل:

– گندزدایی مقدماتی
– زلال سازی
– فیلترهای ثقلی و تحت فشار
– جداسازی روغن از آب
– فیلترهای خود شوینده
– حذف آرسنیک

است.

فیلتر آنتراسیت

کارایی آنتراسیت در فرآیند تصفیه آب از نظر رده بندی، بین سیلیس و کربن فعال قرار می‌گیرد. آنتراسیت در واقع نوعی زغال طبیعی است که از معادن زغال سنگ استخراج می‌شود و بعد از طی فرآیندهایی همچون خرد شدن، آسیاب شدن، شستشو و بسته‌بندی، آماده مصرف می‌گردد. این نوع از زغال سنگ حاوی ۹۵ درصد کربن، ۳ درصد اکسیژن و هیدروژن، و مقادیر اندکی آب و مواد فرار می‌باشد. آنتراسیت قادر است کدورت، آهن، منگنز، کلر، فلزات سنگین مانند کروم، مواد آلی و روغن‌ها را از آب حذف نماید، و چون به‌سختی و در دمای بالا مشتعل می‌شود به‌عنوان سوخت نیروگاهی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طراحی فیلتر آنتراسیت کاملاً شبیه فیلترهای شنی تحت فشار می‌باشد، اما در دانه‌بندی و عملیات شستشوی معکوس قدری تفاوت دارد. ذرات آنتراسیت ریز در سیستم‌های تصفیه آب کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند، چون در حین فرآیند تصفیه دچار سایش شده و ریزتر می‌شوند. بنابراین دفعات شارژ افزایش می‌یابد. بدین جهت ذرات درشت‌تر بیش‌تر بکار برده می‌شوند.

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

عمده‌ترین کاربرد فیلترهای آنتراسیت، تصفیه آب می‌باشد.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:

زغال آنتراسیت – ستون فلزی فیلتر – شیرآلات – ابزارهای کنترلی

الکترو دیونیزاسیون (EDI)

به‌طور معمول، در فرآیند بدون یون کردن آب، برای تعویض یون‌ها از یک بستر مخلوط زرینی استفاده می‌کنند. بستر مورد نظر با استفاده از فرآیندهای شیمیایی ناپیوسته، باید به‌طور مرتب احیاء شود. به‌همین دلیل هر روز حجم زیادی از مواد شیمیایی برای تولید آب خالص در صنایع مختلف، مصرف می‌گردد. این روش علاوه بر پیچیدگی‌های عملیاتی و هزینه عملیاتی بالا، به‌دلیل خطرات ناشی از فرآیند احیاء شیمیایی، به قوانین امنیتی شدیدی نیاز دارند. در غیر این صورت اثرات منفی طولانی مدتی بر محیط زیست می‌گذارد.
بدین لحاظ، برای برطرف کردن مشکل استفاده از مواد شیمیایی جهت احیای رزین‌ها، از دستگاه EDI استفاده می‌کنند. در این دستگاه، از جریان الکتریکی برای احیاء کردن رزین‌ها استفاده می‌شود. در این حالت، یون‌ها از آب ورودی به خارج از سیستم به‌طور پیوسته مهاجرت می‌کنند. هم‌چنین، جریان الکتریکی مولکول‌های آب را به OH و H تجزیه می‌کند که این امر خود باعث احیای رزین‌ها نیز می‌شود.

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.
از عمده‌ترین کاربردهای سیستم‌های الکترو دیونیزاسیون می‌توان به تصفیه آب‌ صنعتی اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
– دستگاه EDI
– الکترودهای آندی و کاتدی
– رزین تبادل یونی
– منبع برق DC
– ابزارهای کنترلی

میکروفیلتراسیون

میکروفیلتراسیون یکی از فرآیندهای مهم غشائی است که نیروی محرکۀ آن اختلاف فشار می‌باشد. از این روش برای جدا کردن ذرات ۵ الی ۲۰ میکرون استفاده می‌شود. معمولاً با استفاده از این روش مواد معلق کلوئیدی، باکتری‌ها و مواد پلیمری جدا می‌شوند، و دیگر مواد مانند مواد حل شده، از میکروفیلترها می‌توانند عبور کنند.

در واقع، سیستم میکروفیلتراسیون یک سیستم متراکم برای جداسازی محلول‌های جامد – مایع می‌باشد. برای ساختن این نوع از غشاء‌ها، از پلیمرهای طبیعی و سنتزی مانند نیترات یا استات سلولز، پلی آمیدها و پلی سولفون‌ها و همچنین مواد معدنی مانند اکسیدهای فلزی، شیشه و کربن با پوشش زیرکونیا استفاده می‌شود.

(در این قسمت شکل های مربوطه گذاشته شود)

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای میکروفیلتراسیون می‌توان به صنایع داروسازی، صنایع غذایی، تصفیه آب‌های جاری و سطحی، پیش تصفیه سیستم‌های اسمز، صنایع آبکاری، صنایع نساجی، صنایع پلاستیک‌سازی و تصفیه آب استخر اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:

غشای میکروفیلتراسیون – هوزینگ

حذف آرسنیک

برای حذف آرسنیک از آب آشامیدنی روش‌های مختلفی وجود دارد. بعضی از این روش‌ها می‌توانند فقط بخشی از آرسنیک موجود در آب را حذف کنند و برخی دیگر با وجود توانایی برای حذف کامل ترکیبات آرسنیک از آب، مقرون به صرفه نیستند.

این روش‌ها عبارتند از:

۱- انعقاد و لخته‌سازی

انعقاد و لخته‌سازی یک روش سنتی برای حذف آرسنیک محسوب می‌شود، اما مقدار حذف آرسنیک در این روش محدود می‌باشد. در این روش معمولاً از آلومینات سولفات استفاده می‌گردد.

۲- فیلتراسیون غشائی

یکی از روش‌های حذف آرسنیک، استفاده از فیلترهای غشائی می‌باشد. شکل و مشخصات شیمیایی آرسنیک نقش مهمی در حذف آن به روش غشائی بازی می‌کند. غشاء‌هایی که می‌توانند در این زمینه مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از: میکروفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون، نانوفیلتراسیون و اسمز معکوس.

۳- جذ سطحی

این شیوه یک فرآیند فیزیکی شیمیایی محسوب می‌شود. در این فرآیند آب از مسیرهایی که حاوی اکسید آلومینیوم هستند عبور کرده و بدین ترتیب آرسنیک از آب حذف می‌شود. در این روش باید پس از مدتی، فیلترهای آلومینا را که در مسیر عبور جریان آب قرار داشته‌اند با استفاده از محلول‌های اسیدی و بازی شستشو داد. این روش هزینه بالایی دارد و بیشتر در صنایع از آن استفاده می‌شود.

۴- تبادل یونی

در این روش برای حذف آرسنیک بعد از عبور آب از سیستم، آرسنیک حذف شده و کلر جایگزین آن می‌شود. در روش تبادل یونی بهتر است قبل از حذف آرسنیک و دیگر مواد آلی، آب از چند مرحله پیش تصفیه عبور داده شود و در نهایت از این روش برای حذف آرسنیک اقدام گردد.

۵- فرآیندهای زیستی

در این روش از برخی از جلبک‌ها و خزه‌ها استفاده می‌شود. این روش نیازی به پیش اکسیداسیون ندارد.

(در این قسمت شکل های مربوطه گذاشته شود)

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای حذف آرسنیک می‌توان به تصفیه آب شرب اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
پمپ تزریق مواد شیمیاییمیکسر دور تندمیکسر دور کندابزارهای کنترلیفیلتر آلومیناغشای اسمز معکوسغشای نانوفیلتراسیونغشای میکروفیلتراسیونغشای اولترافیلتراسیونرزین تبادل یونی

فیلترهای خود شوینده

فیلترهای اتوماتیک خودشوینده برای حذف ذرات معلق تا ۱۰ میکرون و کاهش کدورت آب، با روش‌های فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فیلترها با توجه به نوع منبع آب و برحسب محل استفادۀ آب تصفیه شده طراحی می‌شوند و با توجه به معیارهای طراحی می‌توانند به‌صورت یک یا دو مرحله‌ای تولید گردند.
آب خام با فشار تقریباً ۳ الی ۴ بار به‌داخل این نوع از فیلترها پمپاژ می‌شود و پس از عبور از صافی‌ها ذرات معلق از آن جدا می‌گردد. هرگاه افت فشار جریان ورودی و خروجی، از مقدار تعیین شده در سیستم کنترلی دستگاه زیادتر شود، سیستم به‌صورت خودکار همزمان با عمل فیلتراسیون، بدون این‌که وقفه‌ای در فرآیند تصفیه رخ دهد، عملیات شستشو را نیز انجام می‌دهد. مقدار مصرف آب مورد نیاز جهت انجام شستشوی این فیلترها و زمان لازم در مقایسه با شستشوی معکوس فیلترهای شنی بسیار کم است.

این نوع از فیلترها بر دو نوعند:
۱- هیدرولیکی
۲- موتوردار (الکتریکی)

(در این قسمت شکل فیلترهای خودشوینده گذاشته شود)

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

 

از عمده‌ترین کاربردهای فیلترهای خود شوینده می‌توان به پیش تصفیه سیستم‌های اسمز معکوس، نانوفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون، برج‌های خنک‌کن، صنایع فولاد، صنایع شیمیایی و پتروشیمی، صنایع غذایی، نیروگاه‌ها، کشاورزی و آبیاری اشاره نمود.

 

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
پمپ – شیرآلات الکتریکی – کنترل PLC – گیج فشار – پانل کنترل – نازل – محفظه فیلتر – صفحه فیلتر