الکتروکلریناسیون

در مواردی که آب دریا یا آب نمک موجود باشد، می‌توان کلر را به طور مستقیم از آب حاوی کلرور به دست آورد. به این فرآیند الکتروکلریناسیون می‌گویند. در این فرآیند ضریب ایمنی افزایش و احتمال خطر در سیستم‌های نگهداری و تزریق کلر کاهش پیدا می‌کند.
در واقع الکتروکلریناسیون فرآیند تولید هیپوکلریت با عبور دادن جریان الکتریسیته از میان آب شور می‌باشد. این فرآیند، روشی برای نمک‌زدائی است و بیشتر برای گندزدائی از آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش کار بدین صورت است که در ابتدا، آب دریا با فشار وارد سیستم می‌شود و از یک صافی ۸-۰ میلیمتری عبور می‌کند تا جامدات معلق آن جدا گردند. پس از مرحله فیلتراسیون، آب دریا از میان تجهیزات کنترل جریان، که شامل یک شیر کنترل جریان و یک ترنسمیتر جریان با نمایشگر محلی و محافظ برای خاموش کردن سیستم در جریان های پایین است، عبور می‌کند و وارد دستگاه تصفیه می‌شود. در این قسمت، گاز کلر در قطب منفی، و هیدروکسید سدیم و هیدروژن نیز در قطب مثبت دستگاه تولید می‌شوند. این گازها در اثر عبور جریان الکتریسیته با یکدیگر واکنش داده و محلول هیپو کلریت سدیم را ایجاد می‌کنند. محصول جانبی این فرآیند هیدروژن است که همراه با بقیه مواد از دستگاه خارج می‌شود.
در مرحله بعد، محلول تولید شده به یک تانک یا سیکلون منتقل می‌گردد که در اینجا هیدروژن از محلول جدا می‌شود. گاز هیدروژن معمولاً به وسیله هوا و با استفاده از مجموعه‌ای از دمنده‌ها رقیق شده و به سمت شیر اطمینان هدایت می‌شود. در نهایت محلول هیپوکلریت سدیم به میزان لازم و با دبی مورد نیاز به محل مورد نظر تزریق می‌گردد. راه‌اندازی و بهره‌برداری آسان از مزیت‌های این روش محسوب می‌شود.

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.
از عمده‌ترین کاربردهای سیستم‌های الکتروکلریناسیون می‌توان به تصفیه آب‌ آشامیدنی، سیستم‌های خنک‌کننده، استخرهای شنا، سکوهای نفتی و گازی داخل دریا، صنایع شیمیایی، واحدهای نمک زدائی و واحدهای نیروگاهی اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
– سیستم کنترل ورودی آب دریا
– الکترولایزرها
– تانک ذخیره هیپوکلریت
– بلوئر حذف کننده گاز هیدروژن
– سیستم تزریق هیپوکلریت
– منبع نیروی DC
– تانک اسید
– واگن برقی

کلرزنی

امروزه یکی از رایج ترین روش‌های گندزدایی آب، استفاده از کلر می‌باشد. آبی که برای آشامیدن و پخت و پز خوراک استفاده می‌شود بایستی عاری از پاتوژن‌ها، یا همان میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا باشد. به‌دلایل زیر استفاده از کلر برای ضدعفونی کردن آب بسیار مرسوم است:
– ارزان بودن
– به‌ جای گذاشتن باقیمانده
– مؤثر در غلظت‌های کم

کلر به‌صورت‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد

– گاز (گاز کلر)
– مايع (هيپو کلريت سديم)
– جامد (هيپو کلريت کلسيم)

 

و روش‌های گوناگونی برای اضافه کردن کلر به آب وجود دارد

– انحلال کلسیم هیپوکلریت در آب با غلظت ۱۰% و افزودن محلول به آب در حال تصفیه پس از ته‌نشین شدن ترکیبات آهکی
– استفاده از دستگاه کلرزنی گازی و انحلال گاز کلر در آب و سپس تزریق آن به منبع ذخیره یا لوله‌های آب شهری
– تزریق کلر مایع به‌صورت هیپوکلریت سدیم رقیق‌ شده

در واقع کلر اولین مادۀ انتخابی در گندزدایی آب است، زیرا ارزان و مؤثر بوده و کار کردن با آن نیز راحت می‌باشد. برای جلوگیری از آثار سمی آن، گاهی از ترکیب آمونیاکی کلر استفاده می‌کنند، لیکن اثر آن کندتر از اثر کلر است.
برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.
از عمده‌ترین کاربردهای کلرزنی می‌توان به ضدعفونی کردن آب آشامیدنی ، آب استخر و جکوزی اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم تزریق کلر مایع و جامد عبارتند از

– پمپ تأمین‌کنندۀ جریان و فشار مورد نیاز برای آب ورودی
– اتصالات تزریق
– پمپ تزریق مواد شیمیایی
– تانک ساخت محلول
– شیر و یا دریچه نمونه‌گیری برای تست کیفی آب

تجهیزات مرتبط با سیستم تزریق کلر گازی عبارتند از

– کلرزن گازی به‌صورت دیواری، سیلندری و کابینتی برای ظرفیت‌های بالا
– فلومتر و رگولاتور کلرزنی به‌صورت یکپارچه برای ظرفیت‌های پایین
اطلاعات فنی مربوط به این تجهیزات در بخش کلرزن‌های گازی و پمپ تزریق و رگولاتور کلرزنی موجود می‌باشد.

chlorine Disinfection گندزدایی با کلر

گندزدایی با کلر Disinfection with chlorine

یکی از روش های سنتی گندزدایی آب استفاده از روش کلر زنی می باشد. در این روش ترکیبات هیپوکلیریت مانند سدیم هیپوکلریت و یا کلسیم هیپوکلریت با غلظت مشخص به آب تزریق شده و با در نظر گرفتن زمان اقامت مناسب، باعث از بین رفتن بیشتر میکرواورگانیسم ها با توجه با خاصیت اکسندگی کلر می شود.
پکیج های تزریق کلر دارای یک مخزن همزن دار جهت تولید محلول هیپوکلریت، مخزن ذخیره سازی محلول، پمپ های تزریق محلول به جریان آب می باشد که با توجه به کیفیت و شدت جریان آب،  حجم مخازن و میزان کلر تزریقی و پمپ تزریق آن طراحی می گردد.

chlorine Disinfection گندزدایی با کلر

chlorine Disinfection گندزدایی با کلر

از این روش در جاهایی که ذخیره سازی آب برای مدت زمان نسبتا طولانی نیز مدنظر باشد، جهت جلوگیری از رشد جلبک ها و دیگر موجودات میکروبی، به مخازن نیز تزریق می گردد. همچنین از این روش برای گندزدایی آب استخرهای شنا و یا در مراحل پیش تصفیه سیستم های تولید آب شیرین استفاده می شود.
شرکت عمران سازان مهاب به پشتوانه دو دهه فعالیت در زمینه تامین قطعات و تجهیزات دستگاه تصفیه آب و همچنین با استفاده از نیروهای باتجربه و متخصص در زمینه طراحی و نصب سیستم های گندزدایی با تزریق کلر، تاکنون پروژه های گوناگونی را در سطح کشور انجام داده است.
کلید واژه: فیلتر شنی، فیلتر کربنی، فیلتر کارتریج، غشاهای الترافیلتراسیون، غشاهای اسمز معکوس، سیستم های تزریق انواع مواد شیمیایی، پمپ های فشار بالا، مخازن تحت فشار، مخازن ذخیره سازی، میکروب زدایی با روش استفاده از لامپ UV تابش فرابنفش و سیستم های تزریق گاز ازن. صنایع کشاورزی و دامداری، صنایع خودرو، صنایع معدنی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع نیروگاهی، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع داروسازی، آرایشی بهداشتی