nanofiltration membrane ممبران نانوفیلتراسیون

نانو فیلتراسیون NF

نانوفیلتراسیون یا NF همانند روش اسمز معکوس RO یکی از روش های کاهش جامدات محلول یا همان TDS می باشد. تفاوت سیستم NF با RO در میزان حذف انواع یون ها می باشد. میزان حذف یون های دو ظرفیتی و بالاتر نظیر کلسیم و منیزیم در ممبرین های NF بالاتر از یون های تک ظرفیتی نظیر سدیم و کلراید می باشد. همچنین فشار کاری ممبرین های NF در مقایسه با RO پایین تر و در نتیجه میزان انرژی مورد نیاز کمتر می باشد.

به همین دلیل زمانی که نیازی به حذف ذرات جامد محلول تک ظرفیتی وجود ندارد و هدف کاهش یون هایی نظیر کلسیم و منیزیم می باشد بهتر است به منظور کاهش میزان مصرف انرژی از ممبرین های NF استفاده کرد. در پروژه های استحصال پساب، برای تولید آب نرم مورد نیاز واحدهای صنعتی می توان پس از مراحل مختلف پیش تصفیه از سیستم های NF به منظور حذف سختی آب بهره گرفت.

nanofiltration membrane ممبران نانوفیلتراسیون

nanofiltration membrane ممبران نانوفیلتراسیون

روش عملکرد سیستم های nanofiltration

نیروی محرکه مورد نیاز در فریند NF ، فشار می باشد. فشار مورد نیاز از طریق پمپ های فشار قوی تأمین می گردد. ممبرین های NF مشابه ممبرین های RO از یک لایه ی پلیمری نیمه تراوا ساخته شده اند که امکان حذف املاح جامد محلول را میسر می کند. آب پس از گذر از مراحل پیش تصفیه وارد پمپ های فشار قوی شده تا فشار آن به حدود ۶ تا ۸ با رافزایش یابد. فشار مورد نیاز بستگی به مشخصات آب یا پساب خام دارد. سپس آب وارد محفظه های فشار می شود که ممبرین های NF درون آن قرار دارند. آب ورودی توسط ممبرین ها به دو جریان تصفیه شده و پساب تقسیم می شود. به منظور جلوگیری از بروز گرفتگی بر روی ممبرین ها از مواد شیمیایی نظیر ضد رسوب یا همان آنتی اسکالانت در ورودی سیستم استفاده می شود.

مزایای سیستم نانوفیلتراسیون

  • مصرف انرژی پایین تر در مقایسه با RO
  • فضای مورد نیاز کم برای تولید آب نرم در مقایسه با روش هایی نظیر تزریق سودا
  • عدم نیاز به مواد شیمیایی و احیا در مقایسه با روش های رزینی

تجهیزات مورد نیاز

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت یک واحد نانوفیلتراسیون شامل پمپ های تغذیه، فیلتر کارتریجی، پکیج های تزریق مواد شیمیایی، ممبرین، محفظه فشار، پمپ فشار قوی و … می باشند.

کاربردها

  • تولید آب نرم مورد نیاز در صنعت
  • تولید آب شرب
  • کاهش میزان سولفات از آب دریا برای تزریق به چاه های نفتی (محصول خاص)

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی سیستم های نانوفیلتراسیون NF با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

همچنین به منظور آگاهی بیشتر در خصوص سیستم های NF به قسمت مقالات مراجعه فرمایید.

سیستم نانوفیلتراسیون nanofiltration NF

سیستم نانوفیلتراسیون nanofiltration NF

نانو فیلتراسیون

نانوفیلتراسیون nanofiltration یک فرآیند غشائی است که در سال‌های اخیر مطرح شده است و بیشتر برای آب‌های سطحی و زیرزمینی که دارای مواد جامد معلق کمی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع هدف از انجام فرآیند نانوفیلتراسیون بدست آوردن آب نرم و حذف ضدعفونی کننده‌ها بوسیله مواد آلی می‌باشد.
در نانوفیلتراسیون از غشاءهایی که دارای منافذ لوله‌ای شکل با ابعاد نانو و عمود بر سطح غشاء هستند، استفاده می‌شود. اندازه این منافذ بین ۱ تا ۱۰ نانومتر است و در مقایسه با منافذ غشاءهای میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون ریزتر بوده ولی از منافذ اسمز معکوس بزرگ‌تر است. غشاء‌های نانو معمولاً از لایه‌های نازک پلیمری، همچون پلی اتیلن ترفتالات و یا فلزاتی مانند آلومینیوم ساخته می‌شوند. تفاوت دیگری که نانوفیلتراسیون با اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون دارد این است که در اولترافیلتراسیون مقدار آلاینده‌های مصرفی نسبت به حد مجاز بالاتر بوده ولی در اسمز معکوس میزان خلوص آب حاصله بیشتر از حد معمول است که پیامد آن افزایش قیمت نانوفیلتراسیون می‌باشد.

(در این قسمت شکل های مربوطه گذاشته شود)

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای نانو فیلتراسیون می‌توان به تصفیه آب سیستم‌های خنک‌کننده و بویلرها، آب شیرین کن‌ها، سیستم‌ پیش تصفیه آب‌های صنعتی و صنایع غذایی اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
غشای نانو فیلتراسیون – هوزینگ

industrial-filtration-omran-sazan-mahab

نانوفیلتراسیون Nanofiltration

فرآیند نانوفیلتراسیون برای جداسازی ذرات ریز معلق و بخشی از ترکیبات محلول و مواد آلی از آب مورد استفاده قرار می گیرد. این فرآیند که تا حدود مشابه فرآیند اسمزمعکوس می باشد، با استفاده از غشاهای مخصوص باعث این جداسازی می شود.

نانوفیلتراسیون Nanofiltration

غشاهای نیمه تراوای نانوفیلتراسیون باعث می شود تا کلیه ذرات و حتی ترکیبات پلیمری از پساب جدا شده و آب تولیدی از این فرآیند جهت خوراک سیستم اسمز معکوس استفاده گردد.
شرکت عمران سازان مهاب به پشتوانه دو دهه فعالیت در زمینه تامین قطعات و تجهیزات فرآیندهای تصفیه آب و پساب و همچنین استفاده از نیروهای باتجربه و متخصص در زمینه طراحی و ساخت سیستم های تصفیه آب، طراح و تامین کننده سیستم های نانوفیلتراسیون برای تصفیه انواع آب و پساب می باشد.
بدون تصویر
سیستم نانوفیلتراسیون
کلید واژه: فیلتر شنی، فیلتر کربنی، فیلتر کارتریج، غشاهای الترافیلتراسیون، غشاهای اسمز معکوس، سیستم های تزریق انواع مواد شیمیایی، پمپ های فشار بالا، مخازن تحت فشار، مخازن ذخیره سازی، میکروب زدایی با روش استفاده از لامپ UV و سیستم های تزریق گاز ازن.