هیدروسیکلون

هیدروسیکلون دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع است. در واقع نوعی دستگاه ساده و مؤثر برای حذف ماسه و دیگر جامدات ساینده از جریان ورودی به شبکه‌های توزیع و سیستم های آب و فاضلاب می‌باشد. البته کاربرد ویژه آن در جداسازی شن و ماسه از آب چاه و رودخانه‌ها است. وجود ذرات جامد در آب نه تنها باعث نارضایتی مصرف کنندگان و آلودگی آب است بلکه موجب فرسایش پمپ‌ها و سیستم‌های لوله‌کشی نیز می‌باشد.

هیدروسیکلون با استفاده از انرژی دینامیکی، عملیات جداسازی ذرات جامد از مایع را انجام می‌دهد. ظرفیت جداسازی این دستگاه به قطر و جرم حجمی ذرات، همچنین به جرم حجمی و ویسکوزیته سیال بستگی دارد. حرکت چرخشی مایع در داخل هیدروسیکلون اتفاق می‌افتد باعث می‌گردد که نیروی گریز از مرکز به سیال و ذرات جامد وارد شود. در نتیجه، ذرات جامد با جرم حجمی بیش‌تر و قطر بزرگ‌تر تحت تأثیر این نیرو از مایع جدا می‌شوند. بر اساس ظرفیت مورد نظر می‌توان از چندین دستگاه بصورت سری یا موازی استفاده نمود.

 

نحوه عملکرد

همانطوری که گفته شد، اساس کار دستگاه هیدروسیکلون استفاده از نیروی گریز از مرکز و  اختلاف وزن مخصوص ذرات معلق موجود در آب است، که البته نیروی گریز از مرکز توسط فشار ورودی آب تأمین می‌شود. در واقع زمانی‌که آب به درون دستگاه پمپ می‌شود، چون از قسمت جانبی که به شکل استوانه است ورود پیدا می‌کند، باعث ایجاد حرکت چرخشی سیال در دستگاه می‌گردد. در اثر این حرکت چرخشی و نیز به دلیل اختلاف چگالی موجود بین ذرات و آب، آب تمیز از قسمت بالایی دستگاه خارج شده و ذرات و دانه‌ها از قسمت زیرین که به شکل مخروطی است خارج می‌گردد. بنابراین دو نوع خروجی برای دستگاه هیدروسیکلون در نظر گرفته می‌شود، نوع اول مربوط به ذرات درشت و جدا شده‌ای است که از قسمت انتهایی هیدروسیکلون به درون مخزنی که برای این کار تعبیه شده است، ریخته می‌شود و بخش بعدی مربوط به آب تصفیه شده‌ای است که از قسمت بالایی هیدروسیکلون خارج می‌گردد. راندمان عملیات جداسازی برای دستگاه هیدروسیکلون بیش از ۹۰ درصد می‌باشد.

 

تجهیزات

 • دستگاه هیدروسیکلون، که از یک قسمت استوانه‌ای و یک قسمت مخروطی شکل تشکیل شده است. این دستگاه معمولاً از فولاد کربن استیل ساخته می‌شود.
 • پمپ مناسب با ظرفیت جهت ایجاد جریان ورودی و چرخشی
 • مخزن ذخیره شن و ماسه خروجی

 

مزایا

 • هزینه نصب، بهره‌برداری و نگهداری پایین، بدلیل نداشتن قطعه متحرک در سیستم
 • راهبری و بهره برداری آسان
 • عدم نیاز به نیروی برق
 • افت فشار ناچیز
 • توانایی بالا در حذف ذرات جامد

 

کاربرد در صنایع:‌

 • پیش تصفیه واحدهای اسمز معکوس
 • تصفیه آب چاه کشاورزی
 • کارخانجات شن و ماسه
 • کارخانجات کاشی و سرامیک
 • کارخانجات تولید نشاسته و آرد

 

Nut Shell Filter

از فیلترهای Nut Shell برای جداسازی نفت خام از آب استفاده می‌کنند. این فیلترها به صورت امروزی در دهه ۱۹۷۰ طراحی شدند و همچنان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها قادر هستند که بخش عمده‌ای از روغن و مواد جامد معلق را از آب حذف کنند و در فرآیند‌های تصفیه اولیه و ثانویه بکار برده می‌شوند. آب تصفیه شده خروجی از این فیلترها می‌تواند مجدداً استفاده شود و یا در داخل منابع آب‌های سطحی تخلیه گردد. از آن‌جا که کاربرد این فیلترها بیشتر مربوط به مناطق نفت‌خیز است، این فیلترها را می‌توانند هم در مناطق ساحلی و هم دور از ساحل نصب کنند.

بستری از مواد پوست خشکبار در ستون فیلتر قرار داده می‌شود. فیلترها معمولاً عمودی هستند ، اما ممکن است افقی نیز باشند. با عبور جریان از بستر فیلتر، ذرات معلق گرفتار می‌شوند. اگرچه استفاده از بسترهای دیگر نیز برای این منظور امکان پذیر است، اما معمولاً از پوست گردو استفاده می‌کنند چون برای حذف روغن مناسب است.  اگرچه این فیلترها را برای حذف مواد جامد معلق طراحی نکرده‌اند اما آن‌ها قادرند که ذرات جامد را نیز حذف کنند. با جمع شدن مواد جامد در بستر، فشار دیفرانسیلی در سرتاسر بستر افزایش پیدا می‌کند. بستر این فیلترها باید بصورت دوره‌ای تحت عملیات شستشوی معکوس قرار گیرند. اگر شستشوی معکوس به اندازه کافی انجام نشود، روغن جمع شده در بستر، باعث جمع شدن ذرات بستر به دور یکدیگر و تشکیل شدن گلوله‌هایی از جنس گل و لای در آن می‌شود.

 

عملکرد

به طور معمول این فیلترها را برای بارآلودگی زیر ۱۰۰ میلی گرم در لیتر روغن و مواد جامد معلق ۱۰۰ میلی گرم بر لیتر طراحی می‌کنند و می‌توانند با راندمان حذف ۹۰ تا ۹۵ درصد کار کنند. بار آلودگی زیاد روغن و مواد جامد باعث کاهش زمان بین دو شستشوی معکوس متوالی و همچنین کاهش کیفیت جریان خروجی شود.

شار معمولی این فیلترها بین ۷ تا ۲۷ gpm/ft2 است. نرخ شدت جریان آب در انواع تجاری این فیلترها اصلاح شده است و قطر آن‌ها گاهی به ۱۴ فوت نیز می‌رسد. برای بهره‌برداری مداوم‌، از ستون‌های متعدد استفاده می‌شود، بنابراین جریان می‌تواند در حالی که یک ستون در حال شستشوی معکوس است، باز هم ادامه داشته باشد. برای شدت جریان‌های زیاد هم می‌توانند از چندین ستون استفاده کنند. برخلاف برخی از جداکننده‌های روغن / آب ، در این فیلترها از هیچ ماده شیمیایی برای حذف روغن استفاده نمی‌شود. اندازه معمولی ذرات بستر با مش ۲۰/۱۲ (۰٫۸ تا ۱٫۷ میلی‌متر) و ۱۶/۱۲ (۱٫۲ تا ۱٫۷ میلی‌متر) است.

 

تجهیزات

ستون فیلتر – پوست گردو با مش مناسب – سیستم شستشوی معکوس

 

مزایا

عدم نیاز به استفاده از مواد شیمیایی

کیفیت بالای جریان خروجی

بهره‌برداری آسان

 

کاربرد در صنایع

صنایع نفت و گاز

api filtration سیستم چربی گیر فاضلاب

روش API برای جداسازی روغن

سیستم API در واقع یک جداکننده ی روغن از آب می باشد که تحت استانداردهای API طراحی شده باشد. طی این فرآیند جداسازی آب از روغن براساس اختلاف وزن مخصوص این دو به انجام می­رسد.

روغن و چربی موجود در فاضلاب های صنعتی به سه شکل آزاد، امولسیون و محلول یافت می شود. روغن یکی از مشکل سازترین مواد موجود در فاضلاب برای فرایندهای استفاده مجدد یا همان استحصال پساب می باشد. وجود روغن در پساب می تواند مشکلات بسیار زیادی برای واحدهای غشایی نظیر MBR یا UF ایجاد کرده و عمر ممبرین ها را به شدت کاهش دهد. به همین دلیل لازم است تا روغن موجود در فاضلاب توسط فرایندهایی حذف شوند. یکی از این روش ها استفاده از API در حذف روغن می باشد.

باید به این نکته توجه داشت که جداکننده های نوع API و CPI برای حذف و کاهش روغن های امولسیون طراحی نمی شوند بلکه فقط برای روغن های آزاد مورد استفاده قرار می گیرند. اندازه استاندارد قطر ذرات روغن برای حذف روغن ۱۵۰ میکرون می باشد.

در این فرایند ابتدا فاضلاب از طریق یک سیستم توزیع یکنواخت جریان وارد مخزن شناورسازی می­شود. در این مخزن به علت اختلاف چگالی روغن و آب، ذرات روغن و چربی همزمان با حرکت رو به جلو، به سمت بالا و سطح سیال نیز صعود کرده و در آنجا تجمع می­یابند. آنگاه آب جدا شده از طریق یک مجرا که در زیرسطح سیال قرار دارد به قسمت خروجی هدایت می­شود.

اصول حاکم بر این فرآیند و همچنین سرعت صعود در این سیستم از قانون استوک تبعیت می­کند. مطابق قانون استوک سرعت صعود ذره با افزایش اختلاف چگالی دو ماده و قطر ذرات افزایش می­یابد.

این فرایند یکی از مراحل بالادستی در تصفیه فاضلاب های روغنی می باشد که طراحی و عملکرد صحیح آن می تواند تأثیر بسیار زیادی در عملکرد تصفیه خانه فاضلاب داشته باشد.

طراحی انواع مختلف جداکننده های آب – روغن بر اساس اختلاف دانسیته استوار می باشد. قابلیت و توانایی جداکننده در بهبود بخشیدن به عملکرد جداسازی روغن از پساب تابع عوامل متعددی می باشد که عبارتند از:

– نوع و حالت روغن و چربی در جریان پساب
– خواص جریان حاصل
– طراحی و اندازه ی واحد
– زمان ماند پساب

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی سیستم های API با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

همچنین به منظور آگاهی بیشتر در خصوص سیستم های API به قسمت مقالات مراجعه فرمایید.

 

api filtration سیستم چربی گیر فاضلاب

api filtration سیستم چربی گیر فاضلاب

cpi سیستم چربی گیر فاضلاب

چربی گیر به روش CPI

سیستم چربی گیر cpi در مواردی که غلظت بالايي از چربی و روغن در پساب صنايع موجود باشد و مقادير آن از استانداردهاي تخليه به محيط زيست بالاتر باشد، به ناچار استفاده می گردد.
چربی و روغن در واحدهای هوادهی روی توده های لجن فعال مي چسبند وسبب كاهش عمل اکسیژن رسانی به میکروارگانیزم ها مي شوند. در نتیجه راندمان تصفیه پساب کاهش پیدا می کند.

روغن و چربی موجود در فاضلاب های صنعتی به سه شکل آزاد، امولسیون و محلول یافت می شود. روغن یکی از مشکل سازترین مواد موجود در فاضلاب برای فرایندهای استفاده مجدد یا همان استحصال پساب می باشد. وجود روغن در پساب می تواند مشکلات بسیار زیادی برای واحدهای غشایی نظیر MBR یا UF ایجاد کرده و عمر ممبرین ها را به شدت کاهش دهد. به همین دلیل لازم است تا روغن موجود در فاضلاب توسط فرایندهایی حذف شوند. یکی از این روش ها استفاده از CPI در حذف روغن می باشد.

روش CPI نیز همانند روش API جداسازی روغن آزاد با استفاده از نیروی ثقلی و اختلاف دانسیته می باشد که به منظور بهبود عملکرد و افزایش راندمان جداسازی از صفحات با زاویه ۴۵ درجه استفاده می شود. جنس صفحات بسته به مشخصات فیزیکی و شیمیایی پساب ممکن است فلزی یا پلاستیکی باشند و معمولاً با توجه به PH پساب از مواد پوشش دهنده مقاوم در برابر خوردگی استفاده می‌شود. در واقع مهمترین نقش صفحات ایجاد فضای مناسب برای شکل‌گیری جریان آرام می‌باشد.

به منظور جداسازی روغن از فاضلاب، این سیستم مجهز به سطح‌ روب برای جمع‌آوری ذرات شناور شده و همچنین لجن روب برای جمع آوری لجن ته نشینی می باشد. نحوه عملکرد این واحدها ‌به این ترتیب است که با ورود فاضلاب از قسمت ورودی به علت سرعت کم جریان و قرارگرفتن جریان در مسیر صفحات موازی حالت آرام در جریان ایجاد می‌شود و در این حالت آرام چربی‌ها از فاضلاب جدا می‌شوند و ذرات معلق نیز از آن جدا می‌گردند.

این فرایند یکی از مراحل بالادستی در تصفیه فاضلاب های روغنی می باشد که طراحی و عملکرد صحیح آن می تواند تأثیر بسیار زیادی در عملکرد تصفیه خانه فاضلاب داشته باشد.

مزایای سیستم های CPI در برابر API

راندمان بالاتر در جداسازی روغن
سهولت در تخلیه لجن
کاهش مسافت ذرات روغن تا سطح آب

 

کاربرد در صنایع

پالایشگاه های نفت و گاز
صنایع پتروشیمی
صنایع فولاد
صنایع خودروسازی
صنایع غذایی
صنایع شیمیایی

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی سیستم های API با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

همچنین به منظور آگاهی بیشتر در خصوص سیستم های API به قسمت مقالات مراجعه فرمایید.

 

cpi سیستم چربی گیر فاضلاب

cpi سیستم چربی گیر فاضلاب

چربی گیر فاضلاب صنعتی daf

روش DAF برای جداسازی روغن و مواد آلی از فاضلاب

روش DAF یا همان استفاده از هوای محلول برای شناورسازی یکی از مهم ترین مراحل پیش تصفیه در سیستم های استفاده مجدد از فاضلاب یا همان استحصال پساب می باشد. زمانی که پساب خروجی از تصفیه خانه فاضلاب دارای مقادیر چربی و مواد آلی COD می باشد نمی تواند به صورت مستقیم وارد مراحلی نظیر UF یا MBR شود. زیرا ممبرین های UF دارای محدودیت هایی در خصوص میزان روغن و موارد آلی ورودی می باشند.

یکی از بهترین فرایندها برای کاهش میزان بار مواد آلی و روغن استفاده از روش DAF یا همان شناورسازی با هوای فشرده می باشد.

روغن و چربی موجود در فاضلاب های صنعتی به سه شکل آزاد، امولسیون و محلول یافت می شود. برای جداسازی روغن آزاد معمولا از روش هایی نظیر API و CPI استفاده می شود. اما جداسازی روغن امولسیونی از پساب توسط این روش ها ممکن نیست و برای جداسازی این نوع روغن از روش DAF استفاده می شود.

روش عملکرد سیستم DAF

سیستم DAF یا شناورسازی با هوای محلول یکی از فرآیندهای جداسازی مواد روغنی و ذرات و مواد شناوری است که دانسیته ای نزدیک به آب دارند. به دلیل نزدیک بودن دانسیته امکان جداسازی آن ها از طریق روش های معمول که بر پایه ی اختلاف دانسیته استوار هستند میسر نیست. در این روش هوای فشرده با فشاری در حدود bar 6 در پساب روغنی حل می گردد. طبق قانون هنری میزان حلالیت گاز در مایع در فشارهای بالاتر، بیشتر می گردد. پس از انجام  فرآیند  انحلال گاز، پساب یکباره در فشار محیط رها می شود که نتیجه ی آن خروج گازهای حل شده در فشار بالا، از توده ی سیال به صورت حباب های ریز می باشد.مخازن مربوط به عملیات DAF از نظر شکل ظاهری بصورت استوانه ای، مکعبی و سیلندری ساخته می شوند.

مخازن کوچک را می توان هم استوانه ای و هم مکعبی ساخت. اما مخازن بزرگ بهتر است استوانه ای طراحی شوند. چون یکنواختی عملیات DAF در تمام نقاط مخزن عامل مهمی است و با افزایش ابعاد مخزن این یکنواختی کاهش می یابد. از نظر هندسی در مخازن استوانه ای فاصله محور استوانه تا شعاع در تمام نقاط برابر است. تمرکز این عملیات در محور وسط استوانه شرایط یکنواختی برقرار خواهد کرد. این شرایط برای مخازن مکعبی وجود ندارد البته مخازن مکعبی که توسط شرکت های صاحب تکنولوژی و آزمایشگاه های مجهز طراحی شده اند ، در دبی های زیاد، به جای یک مخزن بزرگ ، چندین مخزن مکعبی کوچک بصورت موازی قرار می گیرند .

تجهیزات مورد نیاز در سیستم DAF

پمپ فشار، سیستم تزریق هوا، مخزن اشباع سازی، رگولاتور فشار و مخزن شناور سازی(دارای پخش کننده جریان ورودی) و پاروی چربی گیر

مزایای استفاده از سیستم DAF در فرایندهای استحصال پساب

 • راندمان بالا در حذف روغن، چربی، مواد معلق و مواد آلی
 • جلوگیری از وارد آمدن شوک به واحدهای غشایی
 • فضای نسبتا کم اشغالی
 • افزایش عمر ممبرین های UF یا MBR
 • عدم نیاز به سیستم های گران قیمت ازن ژنراتور برای حذف COD

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی سیستم های DAF با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

همچنین به منظور آگاهی بیشتر در خصوص سیستم های DAF به قسمت مقالات مراجعه فرمایید.

 

چربی گیر فاضلاب صنعتی daf

چربی گیر فاضلاب صنعتی daf

daf چربی گیر پساب صنعتی

daf چربی گیر پساب صنعتی

Zero Liquid Discharge

بدون پسماند مایع ZLD

ZLD که مخفف Zero Liquid Discharge یا همان بدون پسماند مایع است در واقع یک مفهوم در سیستم های تصفیه پساب یا همان استحصال پساب می باشد.

همان طور که از اسم این مفهوم مشخص است هدف دستیابی به سیستمی است که در آن هیچگونه پسماندی به صورت مایع وجود نداشته باشد و کلیه ی پسماند ها به صورت جامد باشد.

تفاوت ZLD با RO

یکی از مهمترین مشکلات پیش رو در فرایندهایی نظیر اسمز معکوس تولید پساب مایع می باشد. این پساب اغلب دارای TDS یا شوری بالایی می باشد که دفع آن را با مشکل روبه رو می کند. در بسیاری از پروژه های استفاده مجدد از پساب آخرین مرحله سیستم اسمز معکوس است که در نتیجه آن پساب شور تولید می شود. شوری پساب ایجاد شده بستگی به شوری آب خام ورودی و تعداد مراحل RO می باشد. هرچه تعداد مراحل RO بیشتر باشد راندمان شیرین سازی و تولید آب بالاتر می رود ولی پساب ایجاد شده شورتر خواهد شد. با توجه به محدودیت های موجود در سیستم های RO نمی توان به بیش از یک راندمان مشخص دست یافت.

Zero Liquid Discharge

Zero Liquid Discharge

 

معرفی روش ZLD در سیستم های استحصال پساب

همانگونه که پیشتر گفته شد مهفوم ZLD به عنوان زنجیره ای از فرایندهای مختلف می باشد که در نهایت منجر به تولید پسماند جامد می شود. پساب خروجی از تصفیه خانه فاضلاب شهری یا صنعتی به منظور استفاده مجدد در صنعت، مراحل مختلفی نظیر سیستم های زلال ساز، DAF، فیلتر های شنی و کربنی، سیستم های الترافیلتراسیون و … را رد کرده و در نهایت وارد سیستم های RO می شود. محصول تولید شده در سیستم RO یا همان آب تصفیه شده برای استفاده وارد مخازن ذخیره می شود ولی پساب حاصل از آن بایست مدیریت شود. اما با توجه به هزینه های بسیار سنگین مدیریت این پساب باید بهترین روش برای دفع آن اتخاد گردد. نکته ی مهم این است که هر چقدر دبی این پساب کمتر و شوری آن بالاتر باشد هزینه های دفع آن از طریق سیستم ZLD کاهش خواهد یافت. بنابراین تا جایی که ممکن است باید از سیستم هایی نظیر RO یا EDR (الکترودیالیز معکوس) برای کاهش میزان پساب استفاده کرد.

پوند های تبخیری نمونه ای از سیستم های ZLD می باشند در صورتی که دبی ورودی به این پوند ها با میزان تبخیر سالیانه برابری کنند.

زمانی که فضای لازم برای احداث پوند تبخیری وجود نداشته باشد و شدت تبخیر در منطقه پایین باشد لازم است از روش های دیگر استفاده نمود.

یکی از این روش ها که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است و پروژه های مختلفی در ایران و کشورهای دیگر اجرا شده است استفاده از سیستم های تبخیر و کریستال سازی می باشد.

Evaporation and crystallization

در این فرایند، پساب شور حاصل از واحدهای RO وارد تبخیر کننده می شود و بخشی از آب در تبخیر کننده به صورت بخار جدا شده  سپس سرد شده و در اثر میعان، آب نسبتا خالص ایجاد می شود. پساب غلیظ تر وارد کریستالایزر شده و تبدیل به جامد می گردد.  در برخی از پروژه ها جامد حاصل به دلیل دارا بودن نمک های خاص قابل فروش می باشد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی سیستم های ZLD با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

همچنین به منظور آگاهی بیشتر در خصوص سیستم های ZLD به قسمت مقالات مراجعه فرمایید.

 

فرآیند سیستم های ZLD در تصفیه پساب

فرآیند سیستم های ZLD در تصفیه پساب

سیستم تصفیه فاضلاب بازیابی و استفاده مجدد از پساب

بازیابی و استفاده مجدد از پساب

رشد پیوسته جمعیت،آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی،توزیع غیریکنواخت منابع آبی و خشکسالی های دوره ای،سازمان ها و متخصصین آب و فاضلاب را مجبور کرده که به دنبال منابع جدیدی جهت تأمین آب باشند. تکنولوژی استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب با کیفیت بالا به عنوان یک منبع آب قابل اعتماد، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ابداع روش های تصفیه پیشرفته فاضلاب می توان بخش عمده ای از فاضلاب های تولید شده در صنایع و نیز فاضلاب های بهداشتی را مورد تصفیه قرار داده و پساب تصفیه شده را به سیکل استفاده مجدد بازگرداند.

همچنین با توجه به قرار گیری کشور ما در منطقه کم آب جهان و محدودیت دسترسی به منابع آبی در بخش وسیع از کشور، استفاده از فاضلاب تصفیه شده در مصارف گوناگون می تواند گزینه بسیار مناسب و مقرون به صرفه جهت تامین آب مورد نیاز صنایع مختلف باشد که در عین حال منجر به حفظ منابع آبی موجود و جلوگیری ار اتلاف آب و آلودگی محیط زیست نیز می شود.
در همین راستا شرکت نهراب زیست با تکیه بر دانش فنی متخصصین خود و با بکارگیری جدیدترین تکنولوژی ها اقدام به طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستم های تصفیه پیشرفته فاضلاب با هدف بازیابی و استفاده مجدد از پساب و در عین حال کاهش هزینه های مربوط به تامین منابع آبی مورد نیاز صنایع می نماید. روش تصفیه فاضلاب و نوع سیستم انتخابی جهت بازگردانی و استفاده مجدد از پساب تابع نوع پساب تولید شده اولیه، کیفیت پساب اولیه، نوع کاربرد پساب بعد از تصفیه و کیفیت مورد نیاز پساب جهت بازگردانی و استفاده مجدد می باشد. لذا با توجه به گستردگی روش های تصفیه نوین و نیز کیفیت های بسیار متفاوت فاضلاب به ویژه در مورد فاضلاب های صنعتی، انتخاب روش تصفیه فاضلاب نیازمند بررسی و مطالعه جامع از وضعیت موجود و تعیین ویژگی های پساب اولیه می باشد.

سیستم تصفیه فاضلاب بازیابی و استفاده مجدد از پساب

سیستم تصفیه فاضلاب بازیابی و استفاده مجدد از پساب

موارد استفاده از پساب تصفیه شده

آبیاری کشاورزی

این مورد در حال حاضر بیشترین نوع استفاده از پساب تصفیه شده در دنیا می باشد.با توجه به اینکه در کشور ما مصارف کشاورزی بیشترین مقدار مصرف آب را به خود اختصاص می دهد، می توان با استفاده از تکنیکهای استفاده مجدد از پساب، منبع آبی مناسبی را برای این بخش تأمین کرد.

آبیاری مناظر طبیعی

شامل آبیاری پارکها، مناظر طبیعی اطراف فضاهای اداری، تجاری و صنعتی و نیز فضای سبز اطراف مناطق مسکونی می باشد. به دلیل گستردگی مساحت این مناطق آب قابل توجهی صرف این امور می گردد که می تواند از طریق بازگردانی و بازیابی پساب مورد استفاده در منازل، ادارات و فضاهای تجاری ( فاضلاب بهداشتی ) بخش عمده ای از آن را تأمین نمود.

فعالیت های صنعتی بخصوص در بخش فرایند و خنک سازی

آب تبرید که برای مصارف برج ها و استخرهای تبرید بکار می رود، عمده ترین میزان بازگردانی را در صنعت به خود اختصاص می دهد. در استفاده از پساب جهت خط تولید صنایع مختلف اغلب به دلیل نیاز به آب با کیفیت مطلوب لازم است بسته به شرایط، تصفیه متناسبی انجام شده و پساب بعد از ارتقای کیفیت به خط تولید بازگردانده شود.

شارژ منابع آب زیر زمینی

این عمل هم از طریق حوضچه های پخش پساب و هم از طریق تزریق مستقیم به آبخوان های زیر زمینی انجام می شود.

مصارف تفریحی و زیست محیطی

شامل تعداد زیادی از مصارف غیر آشامیدنی از قبیل ایجاد دریاچه های تفریحی، تزریق به تالاب ها، افزایش جریانات سطحی و رودخانه ها است.

مصارف غیر شرب شهری

مصارفی از قبیل آتش نشانی، تهویه مطبوع، فلش تانک، آب مورد نیاز جهت ساخت و ساز.برای مصارف حاضر عموماً بایستی سیستم مختصری جهت بازگردانی نصب گردد که هزینه آن در مقابل هزینه ناشی از صرفه جویی بسیار اندک بوده و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود.

 

بسته به کیفیت مورد نیاز، پساب تصفیه شده نیاز به یک سری عملیات جهت بازیافت کیفیت دارد که بسته به نوع عملیات و کیفیت مورد نیاز، از سیستم های مختلف از جمله سیستم های غشایی نظیر بیوراکتور غشایی MBR، فیلتراسیون غشایی اسمز معکوس، سیستم های تصفیه BNR جهت حذف ازت و فسفر و سایر سیستم های تصفیه پیشرفته می توان جهت بازیافت استفاده کرد. شرکت نهراب زیست با توجه به توانایی خود در ساخت و بهره برداری از سیستم های مختلف، آمادگی دارد تا خدمات خود را جهت مشاوره، طراحی و اجرای سیستم های بازگردانی و استفاده مجدد از پساب و به ویژه پساب های صنعتی به مدیران محترم کارخانه ها و دیگر متقاضیان ارائه داده و گامی در جهت کمک به کاهش هزینه ها، صرفه جویی در مصرف آب و صیانت از محیط زیست بردارد.

لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

کلرزنی در تصفیه پساب

یکی از اصلی‌ترین هدف‌های تصفیه پساب، ضدعفونی کردن آن جهت از بین بردن عوامل بیماری‌زای موجود در فاضلاب می‌باشد. پس از انجام عملیات ضدعفونی کردن، می‌توان فاضلاب را بدون هیچ مشکلی در طبیعت و در آب‌های سطحی تخلیه نمود و یا این‌که از آن در امر کشاورزی و آبیاری زمین‌های زراعی استفاده کرد.
یکی از متداول‌ترین روش‌های گندزدایی فاضلاب، کلرزنی است. به دلیل ارزان بودن، برجای گذاشتن باقیمانده و مؤثر بودن در غلظت‌های کم، استفاده از کلر برای ضدعفونی کردن پساب بسیار مرسوم می‌باشد.
کلر به‌صورت‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

– گاز (گاز کلر)
– مايع (هيپو کلريت سديم)
– جامد (هيپو کلريت کلسيم)

در واقع کلر اولین مادۀ انتخابی در گندزدایی پساب است، زیرا همان‌طور که اشاره شد ارزان و مؤثر بوده و کار کردن با آن نیز راحت می‌باشد. برای جلوگیری از آثار سمی آن، گاهی از ترکیب آمونیاکی کلر استفاده می‌کنند، لیکن اثر آن کندتر از اثر کلر است.
برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

تجهیزات مرتبط با این سیستم تزریق کلر مایع و جامد عبارتند از:

–    اتصالات تزریق

–    پمپ تزریق مواد شیمیایی

–    تانک ساخت محلول

–    شیر و یا دریچه نمونه‌گیری برای تست کیفی پساب خروجی

تجهیزات مرتبط با سیستم تزریق کلر گازی عبارتند از:
–    کلرزن گازی به‌صورت دیواری، سیلندری و کابینتی برای ظرفیت‌های بالا
–    فلومتر و رگولاتور کلرزنی به‌صورت یکپارچه برای ظرفیت‌های پایین

اطلاعات فنی مربوط به این تجهیزات در بخش کلرزن‌های گازی و پمپ تزریق و رگولاتور کلرزنی موجود می‌باشد.