نوشته‌ها

نانو فیلتراسیون

نانوفیلتراسیون nanofiltration یک فرآیند غشائی است که در سال‌های اخیر مطرح شده است و بیشتر برای آب‌های سطحی و زیرزمینی که دارای مواد جامد معلق کمی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع هدف از انجام فرآیند نانوفیلتراسیون بدست آوردن آب نرم و حذف ضدعفونی کننده‌ها بوسیله مواد آلی می‌باشد.
در نانوفیلتراسیون از غشاءهایی که دارای منافذ لوله‌ای شکل با ابعاد نانو و عمود بر سطح غشاء هستند، استفاده می‌شود. اندازه این منافذ بین ۱ تا ۱۰ نانومتر است و در مقایسه با منافذ غشاءهای میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون ریزتر بوده ولی از منافذ اسمز معکوس بزرگ‌تر است. غشاء‌های نانو معمولاً از لایه‌های نازک پلیمری، همچون پلی اتیلن ترفتالات و یا فلزاتی مانند آلومینیوم ساخته می‌شوند. تفاوت دیگری که نانوفیلتراسیون با اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون دارد این است که در اولترافیلتراسیون مقدار آلاینده‌های مصرفی نسبت به حد مجاز بالاتر بوده ولی در اسمز معکوس میزان خلوص آب حاصله بیشتر از حد معمول است که پیامد آن افزایش قیمت نانوفیلتراسیون می‌باشد.

(در این قسمت شکل های مربوطه گذاشته شود)

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای نانو فیلتراسیون می‌توان به تصفیه آب سیستم‌های خنک‌کننده و بویلرها، آب شیرین کن‌ها، سیستم‌ پیش تصفیه آب‌های صنعتی و صنایع غذایی اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
غشای نانو فیلتراسیون – هوزینگ

industrial-filtration-omran-sazan-mahab

نانوفیلتراسیون Nanofiltration

فرآیند نانوفیلتراسیون برای جداسازی ذرات ریز معلق و بخشی از ترکیبات محلول و مواد آلی از آب مورد استفاده قرار می گیرد. این فرآیند که تا حدود مشابه فرآیند اسمزمعکوس می باشد، با استفاده از غشاهای مخصوص باعث این جداسازی می شود.

نانوفیلتراسیون Nanofiltration

غشاهای نیمه تراوای نانوفیلتراسیون باعث می شود تا کلیه ذرات و حتی ترکیبات پلیمری از پساب جدا شده و آب تولیدی از این فرآیند جهت خوراک سیستم اسمز معکوس استفاده گردد.
شرکت عمران سازان مهاب به پشتوانه دو دهه فعالیت در زمینه تامین قطعات و تجهیزات فرآیندهای تصفیه آب و پساب و همچنین استفاده از نیروهای باتجربه و متخصص در زمینه طراحی و ساخت سیستم های تصفیه آب، طراح و تامین کننده سیستم های نانوفیلتراسیون برای تصفیه انواع آب و پساب می باشد.
بدون تصویر
سیستم نانوفیلتراسیون
کلید واژه: فیلتر شنی، فیلتر کربنی، فیلتر کارتریج، غشاهای الترافیلتراسیون، غشاهای اسمز معکوس، سیستم های تزریق انواع مواد شیمیایی، پمپ های فشار بالا، مخازن تحت فشار، مخازن ذخیره سازی، میکروب زدایی با روش استفاده از لامپ UV و سیستم های تزریق گاز ازن.