سیستم های ضدعفونی با نور UV

ضدعفونی با نور فرابنفش UV

ضدعفونی با استفاده از نور UV یک روش فیزیکی برای از بین بردن میکروارگانیسم ها می باشد. در این روش میکرو ارگانیسم از طریق تابیدن امواج UV با طول موج مشخص غیر فعال می شود و هیچ ماده ی شیمیایی وارد آب نمی شود.

وجود میکروارگانیسم فعال درون پساب و ورود آن به سیستم غشایی می تواند در مرور زمان باعث بروز پدیده بایوفولینگ و از بین رفتن ممبرین ها شود. ار آنجا که در اکثر پروژه های استحصال پساب یا استفاده مجدد از فاضلاب، در انتهای فرایند نیازمند سیستم های غشایی هواهیم بود لذا لازم است پساب قبل از ورود به سیستم غشایی تحت فرایند ضدعفونی قرار گیرد.

سیستم های UV در ضد عفونی پساب

یکی از بهترین و موثرترین روش ها استفاده از سیستم های UV می باشد. بسیاری از ویروس ها و میکروب هایی که کلر توان حذف آن ها را ندارد توسط نور UV غیرفعال می شوند.

یکی از مهمترین مزایای سیستم های UV عدم نیاز به موارد شیمیایی می باشد. با توجه به اینکه از ماده شیمیایی استفاده نمی شود هیچگونه محصول جانبی در این فرایند ضدعفونی ایجاد نمی شود.

با توجه به این موضوع که سیستم های UV از طریق تابش اشعه نسبت به ضدعفونی اقدام می کنند لازم است تا میزان کدورت پساب قبل از ورود آن به درون رأکتور UV کاهش یابد. به همین دلیل است که در فرایندهای استفاده مجدد از پساب، سیستم UV پس از فیلتر های شنی یا Dual Media نصب می شود.

نکته ی مهم دیگر استفاده از سیستم UV پس از فرایند ازن زنی می باشد. به این فرایند در اصطلاح سیستم اکسیداسیون پیشرفته یا AOP گفته می شود. در بسیاری از واحدهای استحصال پساب، از روش ترکیبی ازن و UV به منظور کاهش میزان COD استفاده می شود. ازن باقیمانده در پساب به هنگام عبور از مجاورت نور UV تولید رادیکال های هیدروکسیل می دهند که دارای فعالیت بسیار بالایی در صدعفونی می باشند.

نور فرابنفش از طریق اختلاف پتانسیل ایجاد شده در یک لامپ حاوی بخار جیوه تولید می شود. فشار بخار درون لامپ بر روی طول موج ایجاد شده موثر می باشد. در بسیاری از کاربردهای ضدعفونی از لامپ هایی با طول موج ۲۵۴ نانومتر استفاده می شود.

لامپ UV 

این لامپ ها درون محفظه ای که عمدتا از جنس استیل ضد زنگ می باشد قرار می گیرند. این محفظه یا همان رأکتور دارای یک ورودی و یک خروجی می باشد. جریان پساب پس از عبور از مراحل مختلف پیش تصفیه نظیر فیلتر های شنی، کربنی و … وارد سیستم UV شده و در مجاورت اشعه قرار می گیرد. برای جلوگیری از تماس مستقیم جریان پساب با لامپ، از غلاف های از جنس کوارتز استفاده می ود که لامپ ها درون آن قرار می گبرند. دلیل استفاده از جنس کوارتز به دلیل جذب حداقلی اشعه UV توسط کوارتز می باشد.

به طور کلی تجهیزات یک سیستم UV شامل محفظه استیل یا رأکتور، لامپ، کوارتز، سنسور اشعه، ترانس یا همان بالاست می باشد. سنسورهایی روی محفظه وجود دارد که میزان انرژی تابش شده را اندازه گیری می کند. از این طریق می توان نسبت به تعیین زمان تعویض لامپ ها اقدام نمود.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی سیستم های ضدعفونی با نور UV با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

همچنین به منظور آگاهی بیشتر در خصوص سیستم های UV به قسمت مقالات مراجعه فرمایید.

سیستم های ضدعفونی با نور UV

سیستم های ضدعفونی با نور UV

نمایشگاه نفت گاز پالایش پتروشیمی شرکت عمران سازان مهاب

شرکت عمران سازان مهاب در نمایشگاه نفت گاز پالایش پتروشیمی

شرکت عمران سازان مهاب مقدم شما را در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت ,گاز ,پالایش و پتروشیمی ۱۱ الی ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران گرامی می دارد سالن خلیج فارس طبقه دوم گرامی میدارد.

 

نمایشگاه نفت گاز پالایش پتروشیمی شرکت عمران سازان مهاب

نمایشگاه نفت گاز پالایش پتروشیمی شرکت عمران سازان مهاب

پروژه های شرکت عمران سازان مهاب

۱- پروژه های فولاد و صنایع معدنی
۲- پروژه های نفت ،گاز و پتروشیمی
۳- پروژه های نیروگاهی
۴- پروژه های شیمیایی
۵- پروژه های دارویی و بهداشتی
۶- پروژه های غذایی و آشامیدنی
۷- پروژه های خودروسازی
۸- پروژه های کشاورزی
۹- پروژه های آب و فاضلاب شهری و روستایی

سیستم‌های رزین تبادل یونی(IX)

به آبی كه بيشتر يون‌هاي معدني و نمكي، مانند كلسيم، منيزيم، سديم، كلريد، سولفات، نيترات و بي كربنات، را از آن جدا کرده باشند، آب دمین می‌گویند و آن‌را با علائمی همچون DM یا Demin می‌شناسند. در واقع آب دمین فقط حاوی یون‌های +H و -OH بوده و قابلیت هدایت الکتریسیته آن کمتر از ۲ میکرو زیمنس در هر متر است.
در فرآیند تولید آب دمین، از رزین‌های آنیونی و کانیونی برای انجام عملیات جذب سطحی یون‌ها و یا تبادل یونی استفاده می‌کنند. زمانی که فاز مایع و فاز جامد با یکدیگر در تماس قرار می‌گیرند، برخی از عناصر معلق موجود در فاز مایع به سطح جسم جامد متصل می‌شوند و از فاز مایع جدا می‌گردند. به‌دلیل برگشت‌پذیر بودن این فرآیند، رزین ها را در فاصله‌های زمانی مشخص تحت شستشو با مواد شیمیایی قرار می‌دهند. پس از اتمام مراحل شستشو، رزین‌ها احیاء شده و برای استفاده مجدد آماده می‌باشند. از این سیستم زمانی استفاده می‌کنند که برای آب تولید شده، کاربردهای ویژه‌ای در نظر گرفته شده باشد، زیرا انجام این فرآیند از نظر تکنیکی با دشواری‌های زیادی مواجه است و معمولاً هزینه بهره‌برداری از آن نیز زیاد می‌باشد.

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای سیستم‌های رزین تبادل یونی می‌توان به :
– تصفیه نهایی آب تصفیه شده
– سیستم RO جهت تولید آب فوق العاده خالص با EC کمتر از ۱ میکرو زیمنس
– تامین آب خالص جهت تأمین آب صنعتی مورد نیاز نیروگاه‌ها
– تامین آب خالص مورد نیاز صنایع شیمیایی ، آرایشی بهداشتی و داروسازی
– تامین آب خالص مورد نیاز صنایع نساجی ، رنگرزی ، شیشه و سرامیک
– تامین آب خالص مورد نیاز مبدل‌های حرارتی
– تامین آب دمین مورد نیاز صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی
اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
رزین‌های آنیونی و کاتیونی – ستون‌ها و محفظه‌های فلزی – شیرآلات – ابزارهای کنترلی – مواد شیمیایی اجیاء کننده رزین

ازن زنی ozone

یکی از جدیدترین تکنیک‌‌های تصفیه و ضدعفونی کردن آب، استفاده از روش تزریق ازن می‌باشد. ازن گازی آبی رنگ با بوی زننده است. مولکول ازن از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است که این امر سبب ناپایداری شدید آن میشود. برای تولید ازن از یک منبع انرژی برای تجزیه مولکول‌های اکسیژن به اتم‌های اکسیژن استفاده می‌گردد. این اتم‌ها بر اثر برخورد با یکدیگر و واکنش با مولکو‌ل‌های اکسیژن، ازن را بوجود می‌آورند. ازن به‌دلیل ناپایداری زیاد یک میکروب‌کش بسیار مؤثر می‌باشد. مولکول ازن با حمله به جدارۀ سلول باکتری، موجب از هم گسیختگی غشای خارجی و مرگ باکتری می‌شود. در مورد ویروس‌ها و قارچ‌ها نیز با از بین بردن پوشش پروتئینی، بافت آن‌ها را نابود می‌کند.
مهمترين موضوعي كه لازم است بخاطر داشته باشيم، اين است كه بسياري از مشكلاتي که در استفاده از ديگر گند زداها واكسيد كننده‌ها وجود دارد، در این فرآیند مرتفع شده است. مانند هر اكسيدكننده ديگر، هنگام استفاده از ازن در تصفيه آب، تعدادی فراورده جانبي نیز تولید می‌شود كه برخي از آنها باید از لحاظ بهداشتي مورد بررسی قرار گیرند.

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.
از عمده‌ترین کاربردهای تزریق ازن می‌توان به ضدعفونی کردن آب آشامیدنی ، آب استخر و جکوزی، صنایع غذایی ، پرورش ماهی اشاره نمود.
تجهیزات مورد استفاده در این فرآیند ژنراتور تولید ازن می‌باشد.

اولترا فیلتراسیون

اولترافیلتراسیون ultrafiltration به فن‌آوری جداسازی ذرات معلق نامحلول با استفاده از غشای نیمه تراوا ‌که در آن ذرات کمتر از یک دهم میکرون جدا می‌شوند، گفته می‌شود. در حال حاضر، سیستم‌های اولترا فیلتراسیون از جدیدترین روش‌های تصفیه آب با درصد ناخالصی تقریبا بالا می‌باشد.

اختلاف فشار، نیروی محرک چریان برای عبور از غشاء می‌باشد. ساختار نامتقارن این نوع از غشاء‌ها موجب حذف ذرات بزرگ‌تر از اندازه مولکولی غشاء و باقی ماندن آن‌ها در سطح غشاء است. این در حالی است که ذرات کوچک‌تر می‌توانند از میان ساختار غشاء عبور پیدا کنند.

چون قطر حفره‌های موجود بر روی سطح غشاء در حدود یک صدم میکرون است، ۹۹٫۹۹% از میکروارگانیسم‌ها، باکتری‌ها، امولسیون‌ها، مواد نفتی، روغنی و رنگدانه‌ها به‌صورت فیزیکی از آب جدا می‌شوند و از این رو مقدار کدورت آب بسیار کم می‌باشد. در واقع با استفاده از این روش تمامی مواد کلوئیدی، پروتئین‌ها، میکروب‌های بیماری‌زا و مولکول‌های آلی بزرگ جدا می‌شوند.

تفاوت اصلی این نوع از فیلتر‌ها با فیلترهای استفاده شده در سیستم‌های اسمز معکوس، در قیمت بسیار پایین و نیز نگهداری و بهره‌برداری آسان است.

(در این قسمت شکل های مربوطه گذاشته شود)

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای میکروفیلتراسیون می‌توان به تصفیه پساب‌های صنعتی، صنایع لبنی، صنایع داروسازی، بیوتکنولوژی، صنایع غذایی و نوشابه‌سازی، پیش تصفیه برای سیستم‌های اسمز معکوس و نانوفیلتراسیون، حذف کدورت از آب آشامیدنی، صنایع نساجی و صنعت پالایش و پتروشیمی اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
غشای اولترا فیلتراسیون – هوزینگ

صنایع شیمیایی

تصفیه آب در صنایع شیمیایی

صنایع شیمیایی جز صنایع زیرساختی یک کشور محسوب می شود که علاوه بر تولید محصولات نهایی، بخش عمده ای از محصولات میانی را تولید می کنند که در صنایع دیگر مصرف شده و به گونه ای نیاز دیگر صنایع را تامین می نمایند (مانند تولید مواد اولیه شوینده ها، انواع چسب و رتگ، انواع نرم کننده ها و …)

تولید آب با کیفیت در این صنایع علاوه بر بالابردن کیفیت محصول قیمت تمام شده این مواد را کاهش می دهد و این کاهش قیمت می تواند در قیمت تولید محصولات وابسته نیز تاثیر گذاشته و وضعیت محصولات را به لحاظ قیمتی در بخش صادرات تقویت نماید.صنایع شیمیایی

کاربرد دستگاه تصفیه آب در صنایع شیمیایی

بنابراین لازم است تا برای تولید آب با کیفیت از دستگاه های آب شیرین کن یا اسمز معکوس استفاده نمود. از طرف دیگر  با بهره گیری از سیستمهای تصفیه پساب و تصفیه تکمیلی پساب، بخش عمده پساب تولید این واحدها را را به چرخه تولید بازگرداند که این موضوع در شرایط فعلی و بحران کم آبی بیش از پیش اهمیت پیدا می کند.

از طرف دیگر تخلیه پساب این صنایع به محیط زیست مشکلات گوناگونی را ایجاد می کند که قطعا در بلند مدت آسیب های جبران ناپذیری را در کشور ایجاد خواهد نمود که با تصفیه این پساب ها و تصفیه تکمیلی این پسابها و استفاده مجدد از این آب تصفیه شده، می تواند راه کاری مناسب برای مدیریت این گونه چالش ها باشد.

شرکت عمران سازان مهاب با بیش از دو دهه تجربه درزمینه طراحی و ساخت دستگاه‌های تصفیه آب و سیستم‌های تصفیه فاضلاب و تأمین تجهیزات، تأمین مواد شیمیایی، با در اختیار داشتن کارشناسان مجرب و متخصص، آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی در ارتباط با سیستم‌های آب شیرین و همچنین تصفیه پساب جهت استفاده مجدد (و نه تخلیه به محیط‌زیست)، همگام با فن‌آوری‌های نوین در دنیا است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره تلفن ۴۴۴۶۰۳۲۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.