گندزدایی

گندزدایی یکی از مهمترین فرایندها در تصفیه آب و فاضلاب می باشد. این موضوع زمانی که با فرایندهای غشایی روبرو هستیم دارای اهمیت بسیار بالایی است. زیرا غشاها (ممبران)  در برابر میکروارگانیسم آسیب پذیر هستند و در صورت بروز این مشکل ممکن است دچار خرابی شوند. بنابر این نیاز است تا آب قبل از ورود به مراحل مختلف گندزدایی شود.

گندزدایی

روش های مختلفی برای انجام فرایند گندزدايي وجود دارد. به طور معمول از عوامل ضدعفونی کننده نظیر کلر، ازن، آب اکسیژنه و … برای ضدعفونی استفاده می شود. پودر کلر به دلیل دارا بودن خواص اکسید کنندگی مناسب و قیمت پایین تر به طور معمول در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

این اکسید کننده ها از طریق تخریب دیواره ی سلولی میکروارگانیسم فرایند ضدعفونی را انجام می دهند. اما باید به این نکته توجه داشت که کلر توانایی حذف کلیه ی میکروارگانیسم ها را ندارد و برخی از آن ها در برابر کلر مقاوم هستند. بنابراین آنالیز دقیق آب از نظر میکروارگانیسم می تواند به انتخاب صحیح اکسید کننده کمک شایانی کند.

نکته ی مهم دیگر، PH آب در زمان کلر زنی می باشد که بایست تنظیم شود. میزان تزریق کلر نیز پارامتر بسیار مهمی در فرایند ضدعفونی می باشد. به صورت کلی تجهیزات مورد نیاز برای ساخت کلرزن شامل مخزن تهیه ی محلول کلر، همزن، مخزن تزریق محلول کلر، پمپ تزریق و سیستم های اندازه گیری PH و ORP می باشد.

ضدعفونی گندزدایی

ضدعفونی گندزدایی

 

ضدعفونی با ازن

ازن نیز به عنوان یک اکسیدکننده ی قوی می تواند در فرایند ضدعفونی شرکت کند. ازن به صورت گاز بوده و بسیار فعال می باشد که به محض ورود به آب فرایند ضدعفونی را انجام می دهد. با توجه به ناپایدار بودن گاز ازن، لازم است این گاز در نزدیکی محل مصرف تولید شود. این فرایند توسط ژنراتورهای ازن انجام می شود که عمدتا از روش تخلیه الکتریکی کرونا برای تولید ازن از اکسیژن موجود در هوا بهره می گیرند. یکی از مهمترین مزایای سیستم های ازن زنی، عدم نیاز به خرید و ذخیره سازی مواد شیمیایی می باشد. اما هزینه ی اولیه تجهیزات ازن ژنراتور بسیار بالاتر از سیستم کلر زنی می باشد. به صورت کلی تجهیزات مورد نیاز برای تزریق ازن شامل ازن ژنراتور، دستگاه اکسیژن ساز، کمپرسور هوا، خشک کننده ی هوا، ونتوری و یا دیفیوزر می باشد.

ozone ازن زنی دستگاه ازن ژنراتور

ozone ازن زنی دستگاه ازن ژنراتور

سیستم های ضدعفونی با نور UV

یکی دیگر از روش های ضدعفونی آب استفاده از سیستم های نور فرابنفش یا همان UV می باشد. نور UV با تابیدن به DNA میکروارگانیسم آن را غیرفعال می کند. از مهمترین کاربردهای سیستم های UV در داروسازی ها و تولید آب های آشامیدنی برای ضدعفونی آب می باشد. اما امروزه استفاده از سیستم های ضدعفونی با نور UV در فرایندهای استحصال پساب رایج می باشد.

 

سیستم های ضدعفونی با نور UV

سیستم های ضدعفونی با نور UV

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فرایندهای گندزدایی می توانید به قسمت مقالات مراجعه فرمایید یا با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.