کلر زنی در تصفیه پساب

کلر زنی به دلیل دارا بودن هزینه های پایین تر نسبت به سایر روش ها یکی از مهمترین روش های ضدعفونی آب و فاضلاب می باشد. با توجه به اینکه اغلب فرایندهای استحصال پساب یا همان استفاده مجدد از فاضلاب های شهری یا صنعتی دارای مراحل غشایی (ممبران) نظیر الترافیلتراسیون UF و اسمز معکوس RO می باشند لازم است تا آب ضدعفونی شود. این امر با اضافه کردن کلر قبل از مخزن ذخیره ی پساب خام و توسط پمپ های تزریق انجام می شود.

انواع و شیوه های کلرزنی

کلر می تواند به صورت گاز، مایع یا پودر مورد استفاده قرار گیرد. در اغلب پروژه ها از پودر کلر به صورت هیپوکلریت کلسیم استفاده می شود. پودر کلر به نسبت مشخص درون آب حل شده و محلول کلر به جریان پساب تزریق می شود.

کلر همچنین در کاهش میزان COD نیز موثر می باشد. از پارامتر های مهم در فرایند کلر زنی می توان به میزان کلر تزریقی، PH و ORP اشاره کرد.

با توجه به اینکه پساب قبل از ورود به تصفیه خانه درون یک مخزن جمع آوری می شود لازم است قبل از ورود پساب به مخزن کلر زنی صورت گیرد تا از رشد میکروارگانیسم درون مخزن جلوگیری شود.

این اکسید کننده ها از طریق تخریب دیواره ی سلولی میکروارگانیسم فرایند ضدعفونی را انجام می دهند. اما باید به این نکته توجه داشت که کلر توانایی حذف کلیه ی میکروارگانیسم ها را ندارد و برخی از آن ها در برابر کلر مقاوم هستند. بنابراین آنالیز دقیق آب از نظر میکروارگانیسم می تواند به انتخاب صحیح اکسید کننده کمک شایانی کند. نکته ی مهم دیگر، PH آب در زمان کلر زنی می باشد که بایست تنظیم شود. میزان تزریق کلر نیز پارامتر بسیار مهمی در فرایند ضدعفونی می باشد.

به صورت کلی تجهیزات مورد نیاز برای ساخت کلرزن شامل مخزن تهیه ی محلول کلر، همزن، مخزن تزریق محلول کلر، پمپ تزریق و سیستم های اندازه گیری PH و ORP می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی فرایندها کلرزنی می توانید به قسمت مقالات مراجعه فرمایید یا با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

کلر زنی ضدعفونی گندزدایی

کلر زنی ضدعفونی گندزدایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.