حذف آرسنیک

برای حذف آرسنیک از آب آشامیدنی روش‌های مختلفی وجود دارد. بعضی از این روش‌ها می‌توانند فقط بخشی از آرسنیک موجود در آب را حذف کنند و برخی دیگر با وجود توانایی برای حذف کامل ترکیبات آرسنیک از آب، مقرون به صرفه نیستند.

این روش‌ها عبارتند از:

1- انعقاد و لخته‌سازی

انعقاد و لخته‌سازی یک روش سنتی برای حذف آرسنیک محسوب می‌شود، اما مقدار حذف آرسنیک در این روش محدود می‌باشد. در این روش معمولاً از آلومینات سولفات استفاده می‌گردد.

2- فیلتراسیون غشائی

یکی از روش‌های حذف آرسنیک، استفاده از فیلترهای غشائی می‌باشد. شکل و مشخصات شیمیایی آرسنیک نقش مهمی در حذف آن به روش غشائی بازی می‌کند. غشاء‌هایی که می‌توانند در این زمینه مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از: میکروفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون، نانوفیلتراسیون و اسمز معکوس.

3- جذ سطحی

این شیوه یک فرآیند فیزیکی شیمیایی محسوب می‌شود. در این فرآیند آب از مسیرهایی که حاوی اکسید آلومینیوم هستند عبور کرده و بدین ترتیب آرسنیک از آب حذف می‌شود. در این روش باید پس از مدتی، فیلترهای آلومینا را که در مسیر عبور جریان آب قرار داشته‌اند با استفاده از محلول‌های اسیدی و بازی شستشو داد. این روش هزینه بالایی دارد و بیشتر در صنایع از آن استفاده می‌شود.

4- تبادل یونی

در این روش برای حذف آرسنیک بعد از عبور آب از سیستم، آرسنیک حذف شده و کلر جایگزین آن می‌شود. در روش تبادل یونی بهتر است قبل از حذف آرسنیک و دیگر مواد آلی، آب از چند مرحله پیش تصفیه عبور داده شود و در نهایت از این روش برای حذف آرسنیک اقدام گردد.

5- فرآیندهای زیستی

در این روش از برخی از جلبک‌ها و خزه‌ها استفاده می‌شود. این روش نیازی به پیش اکسیداسیون ندارد.

(در این قسمت شکل های مربوطه گذاشته شود)

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای حذف آرسنیک می‌توان به تصفیه آب شرب اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
پمپ تزریق مواد شیمیاییمیکسر دور تندمیکسر دور کندابزارهای کنترلیفیلتر آلومیناغشای اسمز معکوسغشای نانوفیلتراسیونغشای میکروفیلتراسیونغشای اولترافیلتراسیونرزین تبادل یونی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.