سختی گیر

به املاح ناخالص و موجود در آب همچون کلسیم و منیزیم، سختی آب گفته می‌شود. اگر مقدار این یون‌ها در آب زیاد باشد، از چنین آبی برای مصارف صنعتی و آشامیدنی نمی‌توان استفاده کرد. استاندارد سختی آب آشامیدنی مطابق با استاندارد بین المللی WHO به میزان حدود ۲۵۰ میلی‌گرم در لیتر برحسب CACO3 مشخص شده است که با دستگاه سختی گیر می‌توان به این مقدار دست یافت.
روش‌های متنوعی برای زدودن سختی از آب وجود دارد که بسته به شرایط، یکی از این روش‌ها انتخاب می‌شود. در حال حاضر ۹ روش برای سختی‌گیری از آب و برای تمامی کاربردها، از صنعتی گرفته تا خانگی، وجود دارد که این ۹ روش به چهار دسته کلی سختی‌گیرهای مکانیکی، فیلترهای آب، سختی‌گیرهای فیزیکی و سختی‌گیرهای شیمیایی تقسیم می‌شوند. این روش‌ها عبارتند از:

۱- سختی‌گیر رزینی
۲- فیلتر کربن برای سختی‌گیر رزینی
۳- اسمز معکوس
۴- سختی‌گیر مغناطیسی
۵- سختی‌گیر الکترونیکی
۶- سختی‌گیر الکترولیتی
۷- سختی‌گیر شیمیایی ته نشین کننده
۸- سختی‌گیر شیمیایی غیر ته نشینی
۹- سختی‌گیر دوزینگ فسفات

از میان تمام موارد ذکر شده، سختی گیرهای رزینی پرکاربردترین هستند. رزین به دانه‌هایی گفته می‌شود که معمولاً از پتاسیم وسدیم پوشانده شده‌اند. پس از عبور آب سخت از روی آن‌ها، یون منیزیم و کلسیم موجود در آب با پتاسیم وسدیم جابه‌جا می‌شود. پس از رسیدن به حالت اشباح، رزین را با استفاده از آب نمک احیا می‌کنند. از این رو انجام شستشوی معکوس به‌صورت دوره‌ای درهمه سختی‌گیرها الزامی است.

(در این قسمت شکل های مربوطه گذاشته شود)

برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه به بخش مقالات مراجعه نمایید.

از عمده‌ترین کاربردهای سختی‌گیر می‌توان به تصفیه آب مورد نیاز برای دیگ‌های بخار، مبدل‌های حرارتی، برج‌های خنک‌کن و سیستم‌های سرمایشی اشاره نمود.

تجهیزات مرتبط با این سیستم عبارتند از:
رزین – ستون سختی‌گیر- شیرآلات

softener-سختی-گیر

ستون های سختی گیر

وجود یون های کلسیم و منیزیم در آب را سختی آب می گویند. این یون ها باعث ایجاد رسوب و گرفتگی در لوله ها تجهیزات فرآیندی می شود. بنابراین لازم است تا قبل از استفاده از آب، این یون ها جدا گردند. این فرآیند معمولا توسط ستون های سختی گیر استفاده می شود. یون ها کلسیم و منیزیم آب، با گذشتن از بستر این ستون‌ها که با رزین های سختی گیر پر شده است،  با یون های دیگر مانند سدیم جایگزین می گردد. این تجهیزات از یک مخزن FRP یا فلزی پر شده از رزین‌های سختی گیر تشکیل شده است.

softener-سختی-گیر

softener-سختی-گیر

صفحه ستون های سختی گیر softener

شرکت عمران سازان مهاب به پشتوانه دو دهه فعالیت در زمینه تامین قطعات و تجهیزات این فرآیند و همچنین استفاده از نیروهای باتجربه و متخصص در زمینه طراحی و ساخت سیستم‌های تصفیه آب، طراح و تامین کننده مخازن و رزین های موردنیاز آن برای تصفیه انواع آب می باشد.

مخازن FRP رزین

کلید واژه: تصفیه فاضلاب، فیلتر شنی، فیلتر کربنی، فیلتر کارتریج، سیستم های انعقاد و لخته سازی، سیستم های بیولوژیکی هوازی و بی هوازی، سیستم های تزریق انواع مواد شیمیایی برای تنظیم pH و گندزدایی.